Hlavní navigace

Živnostníci zvažují založení vlastního odborového svazu

11. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www,isifa.com, podle licence: Rights Managed
Živnostníci potřebují dobré podnikatelské klima. To v Česku chybí. Místo něj máme turbulentní prostředí, které nikomu nepomáhá. Změnu mají prosadit odboráři.

Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR přichází s iniciativou na založení odborového svazu živnostníků a osob samostatně výdělečně činných. Se svou výzvou se obrací na drobné podnikatele i firmy do 25 zaměstnanců. Cílem svazu je účinněji čelit dalším snahám státu o omezení tohoto podnikatelského sektoru. Jsme přesvědčeni o tom, že zasluhujeme na trhu práce minimálně stejnou ochranu jako zaměstnanci. Oním trhem práce jsou pro nás podmínky podnikání, říká Petr Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. A hned také vysvětluje, jak je možné, aby se z živnostníků stali odboráři. Odbory jsou totiž obvykle spojeny se zaměstnanci. Každý živnostník je sám sobě zaměstnavatelem, máme na odborovou organizaci právo, vysvětluje. Proto za první republiky existoval takzvaný Jednotný svaz soukromých zaměstnanců, který se snažil zasahovat do hospodářských a sociálních otázek při tvorbě zákonů.

Ilustrační obrázek.
Autor: www,isifa.com, podle licence: Rights Managed

Všichni hřeší na to, že živnostníci nejsou organizovaní a zřejmě nikdy nevyrazí do ulic. Byli by sami proti sobě. 

Sdružení si od založení odborů slibuje vytvoření protiváhy při snahách státu o omezování podnikatelského sektoru, a to zejména v rovině sociální. Dnešní i minulá praxe prý jen potvrzuje, že role a význam živnostníků jsou neprávem přehlíženy a ze strany kompetentních orgánů a některých sociálních partnerů ignorovány. Živnostníci, osoby samostatně výdělečně činné a drobní podnikatelé už léta čelí snahám, jak pravicových, tak především levicových vlád stupňovat zpoplatnění a daňové zatížení tohoto sektoru podnikání. Do této snahy vstupují i různé lobbistické skupiny s nejrozmanitějším spektrem způsobu výběru dalších finančních prostředků, které jsou naprosto nekoncepční, zavádějící a ve své podstatě pouze populistické. Vzpomeňme některé nápady z poslední doby jako byl výběr minimální daně, bez ohledu na výsledky podnikání, zrušení odpočtu daně za pořízená auta ve prospěch navýšení platů zaměstnanců státní správy až po placení pravidelného paušálu ve výši 1000 korun za každý měsíc podnikání, vyjmenovává Petr Valenta.

Přečtěte si také: Odbory žijí v ideologii 50. let. Živnostníci dál odmítají povinné paušály

Zástupci iniciativy se domnívají, že je nutné, aby si odpovědní lidé uvědomili, že živnostenský sektor je jediným, který v převážné většině odvádí své daně v České republice, je jediným, který má minimální požadavky na stát a dává práci a obživu dalším tisícům lidí, které v případě jeho neustálého decimování budou rozšiřovat fronty na úřadech práce doplněny o své zaměstnavatele. Na druhou stranu se státní správa nedokáže vyrovnat s tak důležitými fakty, jako je krácení daní, neprůhledné veřejné zakázky, vyvádění zisku a kapitálu do zahraničí, nefunkční výběr DPH, zneužívání sociálních dávek, absenci odpovědnosti za mylné rozhodování často s miliardovými dopady do státního rozpočtu, povinnosti prokazovat příjmy, a to především u vysokých státních úředníků a řadu dalších nešvarů, které ve svém důsledku postihují nás všechny.

Z výše uvedených důvodů, se cítíme my, drobní podnikatelé a živnostníci kráceni na svých oprávněných právech, systematicky znevýhodňováni neprůhlednou a často se měnící legislativou. Většina z nás si na živobytí své a svých blízkých vydělává manuální a duševní práci, a to v celkovém počtu hodin převyšujícím běžný pracovní úvazek zaměstnanců. To je důvod pro založení odborové organizace, uvádí Petr Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Práva podnikatelů brání samotné sdružení, ale i Asociace malých a středních firem a podnikatelů a další organizace. Ty ale podle zakladatelů myšlenky odborového svazu nemají kapacity na řešení sociálního postavení.

Bude vás zajímat: Češi potřebují nové vzory. A to jsme my, podnikatelé

Sociální rovina samozřejmě nejde od dalších oblastí zcela oddělit. Budeme připomínkovat i návrhy zákonů a vše ostatní, co se nás jako živnostníků bude týkat. Například chceme prosadit, aby se malé firmy a živnostníci dostávali k veřejným zakázkám. Stačilo by, aby bylo možné v okamžiku vyhrání zakázky předložit seznam subdodavatelů a řada firem by náhle měla práci. Především ale chceme změnit pohled na nás. Sdělovací prostředky informují o podnikatelích jen v souvislosti s jejich kauzami. Realita je ale někde docela jinde. Nejsme lumpové, kteří neplatí daně a sociální pojištění, vysvětluje Petr Valenta. Neustálé žonglování s výší odvodů v porovnání se zaměstnanci je podle něj samostatnou kapitolou.

Stát podle iniciátorů živnostenských odborů hřeší na to, že živnostníci nikdy nepůjdou masově do ulic. Stávkovat si nemohou dovolit. Museli by kvůli tomu zavřít, odmítnout zákazníky a vystavovat se riziku, že o ně přijdou. Živnostníci nejsou tak organizováni, aby vytvořili dostatečně silnou nátlakovou skupinu. Ta by se mohla vytvořit už 24. července, kdy je v plánu první schůzka příznivců myšlenky. Dohodli jsme se, že na základě prvních ohlasů toto setkání uspořádáme a představíme naše priority. V tuto chvíli ale není jasné, zda bude o živnostenské odbory dostatečný zájem a budeme je vůbec zakládat, komentuje Petr Valenta. V případě založení by svaz zřejmě vystupoval samostatně, bylo by těžko se s někým spojovat, protože by svaz nesplnil podmínku zaměstnanců.

Dále čtěte: Každého, kdo zaútočí na nejmenší podnikatele, svlékneme do trenek, říká Havlíček

Odborářem může být živnostník už dnes. Českomoravská konfederace odborových svazů to umožňuje. Pravda ale je, že v odborech je živnostníků jako šafránu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).