Hlavní navigace

Zkrácené úvazky se praxi dostatečně nevyužívají

19. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Více než tři čtvrtiny společností využívá flexibilní pracovní úvazky. Zkrácený úvazek nabízí až 60 % firem. V praxi je ale nejvíce využívaná pružná pracovní doba a kombinace práce z domova s prací v zaměstnání. Vyplynulo to z průzkumu agentury Factum Invenio.

Tuzemské firmy nepovažují zkrácené úvazky za dlouhodobý přínos a preferovanou alternativu při hledání cest, jak vhodně využívat pracovní sílu. Důvodem je nejčastěji povaha pracovní činnosti nebo nepotřebnost, nevyužitelnost flexi úvazků. Respondenti průzkumu míní, že by je k dalšímu zavádění úvazků motivovala hlavně daňová nebo jiná finanční úleva ze strany státu.

TIP: Pracujete na zkrácený úvazek? Máte nárok na dovolenou.

Krátkodobé úvazky jsou pravděpodobně řešením do budoucnosti, protože Česká republika se bude potýkat s problémem rostoucí nezaměstnaností určitých demografických skupin. Mezi ně patří lidé starší 50 let, rodiče, studenti a absolventi. Ti samozřejmě už nyní nemají jednoduché uplatnění na trhu práce.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).