Hlavní navigace

Od ledna se zkracuje lhůta pro platbu sociálního pojištění

1. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Samé negativní zprávy přináší změna v oblasti platby sociálního pojištění, která bude platná od příštího roku. OSVČ budou nyní muset více pamatovat, kdy sociální pojištění platit v případě, že ho hradí převodem z účtu. Za den platby se nyní nově bude považovat ten den, kdy příslušné správě sociálního zabezpečení dojdou peníze od poplatníka na účet. Doteď se považuje za den platby den, kdy peníze odcházejí z účtu poplatníka.

Prakticky tak dojde ke zkrácení lhůty pro platbu pojistného, i když splatnost stanovená na období 1. až 20. dne měsíce následujícího po měsíci, za který se pojistné platí, zůstává beze změny.

Špatnou zprávu přináší novela zákona č. 362/2009 Sb. také pro zaměstnavatele. Snížená sazba pojistného na nemocenského pojištění, které platí zaměstnavatel, se odkládá o jeden rok. Sazba bude zachována na stávající ve výši 2,3 %.

Pro rok 2010 se také už nepočítá s uplatněním slev na pojistném pro zaměstnavatele za zaměstnance, kteří mají nižší mzdu než je 1,15násobek průměrné mzdy. Naposledy bude možné tuto slevu uplatnit za měsíc prosinec 2009.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).