Hlavní navigace

Zkuste si podnikání nanečisto. Vyvarujete se zklamání i bankrotu

18. 5. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Co se o podnikání učí v rekvalifikačních programech a podnikatelských kurzech? Jsou jejich absolventi připraveni postavit se na vlastní nohy?

Dá se podnikání naučit ve školní lavici? Mnozí tvrdí, že to možné není. Praxe je mnohem důležitější, a často také velmi odlišná od teorie. Podnikání se ale vyučuje na středních i vysokých školách a existuje i řada kurzů. Zjišťovali jsme, jakou mají kvalitu a co posluchačům mohou dát.


Jak to vidí čtenáři serveru Podnikatel.cz? Většina je kurzům nakloněna a považují je za prospěšné. Teorie a praxe jsou ale podle nich dvě různé věci. 

Jeden den i několik měsíců, nabídka je široká

Potěšující informací je to, že drtivá většina kurzů má vysokou úroveň, která je zaštítěna akreditací ministerstva školství. Ta navíc není udělována „doživotně“, ale musí se obnovovat. Akreditace pro rekvalifikační kurzy je v souladu s platnými právními normami časově omezená a musí periodicky procházet recertifikačním procesem. A to každé dva až tři roky dle aktuálně platné legislativy, říká Jiří Šafránek z Regionální hospodářské komory Brno. Konkrétně tady je akreditace pro rekvalifikační kurz Základy podnikání aktuálně ukončena a komora v návaznosti na změnu legislativy zpracovává podklady pro nové certifikační řízení. Zahájení inovovaného a rozšířeného rekvalifikačního kurzu se předpokládá na jaře příštího roku.

Další instituce, například vysoké školy, pořádají projekty podléhajícím operačním programům. I zde proto musí být zajištěna vysoká kvalita výuky. Například projekt Fiktivní firmy pro 50+ realizuje v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost Vysoká škola finanční a správní společně s Institutem pro rozvoj evropských regionů a dalšími partnery. Narazit ale můžete i na mnohé další kurzy pořádané firmami zaměřenými na vzdělávání nebo na jednotlivce, kteří vás světem podnikání provedou i během jediného dne. Baví mě život na volné noze, pro který se snažím nadchnout i ostatní. Proto vznikl můj kurz Punkové podnikání, kde s dalšími freelancery i těmi, kteří to chtějí teprve zkusit, sdílíme navzájem své radosti, nápady i neúspěchy. Během padesáti pokračování jsem vyslechl desítky a desítky podnikatelských příběhů a díky jejich zkušenostem a vlastním jedenácti letům praxe svůj celodenní workshop neustále vylepšuji, říká Pavel Ovesný. Většinou ale kurzy bývají výrazně delší. V průměru se dá hovořit o 130 hodinách.

Pokud jde o ceny, ty se pohybují v rozmezí od 10 000 do 15 000 korun. V ceně bývají zahrnuty veškeré studijní materiály a někdy jako bonus i teplé a studené nápoje. Výhodou je, že akreditovaný rekvalifikační kurz může zájemcům proplatit Úřad práce České republiky jako takzvanou zvolenou rekvalifikaci. Za jednodenní kurz dáte jen několik set korun.

Psali jsme: Lidé málo investují do dalšího vzdělávání. Jazyky opomíjí většina

Učí se marketing, účetnictví i psychologie

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Absolvent kurzu by měl vědět, co je potřeba při zakládání firmy nebo živnosti, orientovat se v úřadech a organizacích, se kterými se podnikatel setkává, zvládat základy managementu, marketingu, personalistiky, účetnictví a dalších disciplín. Kurzisté získají představu o daňovém systému i aktuální legislativě. Důležitou součástí je zpracování vlastního podnikatelského plánu, který je v kurzu konzultován a upravován podle konkrétních potřeb a možností každého člověka. Zatímco někde jde jen o čistou teorii, jinde sází i na praxi a konzultace. Zavedení pořadatelé kurzů také umí reagovat na své posluchače a věnovat se více oblastem, ve kterých lidé mají největší nedostatky. Vyučovány jsou ty oblasti, které podnikatel využije v praxi.

Začínajícím nebo budoucím podnikatelům chybí především ekonomická gramotnost. Účastníci kurzů znají sice základní ekonomické principy, některé jejich názory jsou ale zkreslené a chybí jim komplexní přehled. Podnikovou ekonomikou jsou velice často zcela nepolíbeni. Problematickou kapitolou je i marketing, který obvykle bývá chápán jen jako reklama, tedy snaha být vidět. Málokdo bere marketing jako nástroj řízení orientovaný na zákazníka, komentuje Martin Řepa, lektor ve společnosti Centrum služeb pro podnikání. Mnoho lidí má podle něj problém i se zvládáním krizových situací, například si neporadí s nedostatkem zakázek nebo ztrátou: Psychologie je pro podnikatele důležitá i proto, aby se svým podnikáním nenechali zničit. Lidé mnohdy podnikání berou jen jako další zaměstnání a nikoliv jako životní styl, kterým bezesporu je.

Kurzy vedou odborníci pro danou oblast, kteří mají velké zkušenosti z vlastní praxe. Jsou mezi nimi marketéři, daňoví poradci, ekonomové, psychologové, odborníci z oblasti managementu a další. Posluchači kurzů získají obrovské množství informací a praktických rad, které by sami bez výuky v kurzu složitě dohledávali a zjišťovali, uvádí Kateřina Langhammerová, jednatelka Centra služeb pro podnikání. Její slova potvrzují i čerství absolventi rekvalifikačního kurzu Základy podnikání. Tady jsou komentáře některých z nich.

Co si od kurzu slibujete a proč jste rovnou nezačali podnikat? 

Podnikat už jsem zkusil, teď mám živnost pozastavenou. Začal jsem bez jakýchkoli teoretických poznatků, ale zjistil jsem, že to není ono. Něco je o tom potřeba vědět.

Nevěděl jsem, kde získat informace, které mi k rozjezdu podnikání chybí. Podnikat jsem nezačal z obavy, že bez dostatečné informovanosti něco opomenu nebo nebudu vědět, jak podnikat efektivně.

Čeho se na podnikání nejvíce obáváte?

Mám trochu obavu, že mě o chuť podnikat připraví byrokracie tohoto státu.

Strach mám v legislativy a nedostatečné sebedisciplíny.

Obávám se státní správy a neustálých změn v zákonech.

Konkurence, agendy a úředních úkonů.

Kurzisté se mohou vyvarovat jedné z nejčastějších chyb, kterou v začátku podnikání dělá řada lidí. Nechají se odradit, když udělají první zásadnější chybu a například prodělají. Na to málem doplatila i podnikatelka, která se nenechala odradit a raději si doplnila vzdělání v projektu Firma nanečisto. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké pustit se do něčeho nového ve vyšším věku. Já to udělala a nelituji. Ale musím říct, že mi bylo hlavně z počátku dost úzko. Zejména, když jsem se spíš omylem stala plátkyní DPH. To, že existují kurzy, které na roli OSVČ připravují, je opravdu výborné, píše Tamara Mlýnková.

Mohlo by vás zajímat: Vysoké školy podnikatelům ve studiu moc nepomáhají


Skoro tři čtvrtiny čtenářů serveru Podnikatel.cz, kteří se účastnili ankety, na kurzy pro podnikatele nechodí. 

Kurzy jsou koncipovány pro nejrůznější věkové a společenské skupiny. Uplatní se na nich nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené i lidé z věkové skupiny 50+, pro které je v současné době stále těžší sehnat zaměstnání. Vycházíme z předpokladu, že lidé nad padesát let toho hodně umí a mají stále zájem o svůj osobnostní růst. Nemají třeba už takovou kondici jako před dvaceti lety, ale zase mají zkušenosti. Chceme, aby účastníci získali přehled, kam se zatím pohnuly trh a legislativa, komentuje projekt Firma nanečisto jeho koordinátor Václav Franc z Institutu rozvoje evropských regionů. Není ale rozhodující, jestli člověk je nebo není evidován jako nezaměstnaný a ani není nutné, aby byl bez práce. Přihlásit se může, i když je zaměstnán a o podnikání uvažuje. Do kurzů se hlásí i zaměstnanci, kteří si prošli syndromem vyhoření nebo studenti středních a vysokých škol, kteří nechtějí dělat kariéru v podnicích jako zaměstnanci.

MM balicek

Úspěšný absolvent kurzu je připraven zahájit skutečné podnikání. Získané zkušenosti a informace zvyšují jeho schopnost přežití kritické fáze zahájení podnikání a fáze počátečního rozvoje podnikání. Navíc kurzy zvyšují šanci získání úvěru na rozjezd podnikání některou z komerčních bank nebo podpory pro začínající podnikatele z dotačních programů. Osvědčení o rekvalifikaci akreditované ministerstvem školství nahrazuje školní vzdělání a je jedním z podkladů při žádosti o vydání živnostenského listu. Akreditované rekvalifikační kurzy jsou zaměřeny nejen na přípravu začínajících podnikatelů, ale i na uplatnění absolventů kurzu v managementu malých a střední firem.

A úspěšnost absolventů? Tu bohužel instituce a firmy, které kurzy po podnikatele pořádají, neznají. Chybí zpětná vazba. Pokud jste právě vy jedním z absolventů, dejte nám vědět, jak vám kurz pomohl a zda se vám na vlastních nohou daří. 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).