Hlavní navigace

Zlato si půjde koupit za peníze v automatech

23. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká mincovna chce do konce roku v Česku zprovoznit první prodejní automaty na zlato. “Bankomaty se zlatem” by se měly nacházet na letištích, v kasinech a v nákupních zónách v Praze, Brně, Karlových Varech a dalších velkých městech. Informaci sdělil Hospodářským novinám ředitel České mincovny Radek Šulta.

Mincovna podle Šulty plánuje v automatech nabízet kromě zlatých cihliček i další produkty jako medaile a mince. Cena by se měla přitom pohybovat na podobné úrovni, za kterou nyní mincovna prodává zlato na internetu. Jaký je v současnosti zájem Čechů o zlato, dokazují dodací lhůty mincovny, které se posunuly až do druhé poloviny září.

Nápad s automatem na zlato nepochází z Čech. Ve světě již takových automatů funguje sedmnáct, lze je nalézt například ve ve Frankfurtu nad Mohanem, Madridu, Dubaji a nově též v Londýně. Automaty na zlato se testovaly již před dvěma lety v Německu, první oficiální však otevřely v roce 2010 ve Spojených arabských emirátech.

Česká mincovna reaguje plánem s automaty na rekordní poptávku po zlatě. Zatímco hodnoty akcií se v poslední době výrazně propadají, cena zlata neustále roste. Aktuálně zlato atakuje hranici nejvyšší cen ve své historii a v jednu chvíli dokonce překonalo hranici 1 900 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Jeho hodnotu zvyšují především obavy z vývoje světového hospodářství, recese v USA a z dluhové krize v eurozóně.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).