Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zlikviduje zrušení náběhu 3. a 4. vlny #EET dodavatele pokladních systémů?

Daniel Morávek

Zatímco velcí poskytovatelé pokladních systémů tvrdí, že se jich rozhodnutí Ústavního soudu ohledně EET nedotkne, drobní podnikatelé by problém mít mohli.

Přidávat nové názory je zakázáno

Řada z nich se totiž předzásobila pokladnami a tiskárnami, pro které nyní nemají odbyt. Navíc není jisté, kdy a zda vůbec třetí a čtvrtá vlna EET odstartuje.

Čtěte také: Tisíce e-shopů zaváděly drahé řešení #EET online plateb, peníze vyhodily z okna

Malí poskytovatelé pokladen mohou mít problémy

Ústavní soud zrušil před týdnem některé části zákona o evidenci tržeb. Konkrétně jde například o povinnost evidovat platby kartou nebo o zrušení náběhu třetí a čtvrté vlny. Právě to, že poslední dvě vlny nezačnou v původním termínu, a není jisté, zda vůbec, negativně pocítí někteří poskytovatelé pokladních systémů. Na takovou variantu nikdo není a nemohl být připraven, naopak vše směřujeme k přípravě na třetí a čtvrtou vlnu. Například veškerý hardware se musí objednávat dlouho dopředu, v tuto chvíli tedy na skladech poskytovatelů leží tisíce pokladen, tiskáren apod. Zrušit třetí vlnu dva a půl měsíce před jejím spuštěním, to je těžká rána pro všechny poskytovatele pokladních systémů, komentoval Martin Laštovica, provozní ředitel KASAmax. Dle původních odhadů ministerstva se během třetí a čtvrté vlny mělo do EET zapojit skoro 300 tisíc podnikatelů.

Čtěte také: Kdo nám zaplatí 60 000 Kč, co nás stála implementace #EET v e-shopu?

Velcí poskytovatelé pokladních řešení nicméně ujišťují, že se jich rozhodnutí Ústavního soudu výrazně nedotkne. Pokladní systém ve Storyous vyvíjíme už šest let, dávno před samotnou myšlenkou EET s cílem usnadnit podnikání a zvýšit tržby. Zavedení nebo odklad samotné evidence pro nás proto není prioritou. Věříme, že Ústavní soud měl určitě prokazatelné důvody, proč část zákona zrušil, a tím dal zákonodárcům najevo, že stávající znění se ještě musí upravit, uvedl serveru Podnikatel.cz Igor Třeslín, CEO firmy Storyous.

BT_GDPR

Podobně hovoří i zástupci firmy Dotykačka. Naší společnosti by odsunutí třetí a čtvrté fáze EET nemělo způsobit žádné komplikace. Působíme totiž na řadě dalších trhů – nyní zejména v Německu a Polsku – takže načasování v tuzemsku pro nás prakticky nehraje roli, komentoval jednatel Dotykačky Michal Wantulok.

I podle Wantuloka nicméně může rozhodnutí soudu negativně dopadnout na drobné poskytovatel softwaru. Problém dost možná budou mít malé garážové firmy, které přišly s jednoduchým účelovým řešením a prodleva v rozjezdu prodeje zásadním způsobem zasáhne jejich cashflow, uzavřel Wantulok.