Hlavní navigace

Zlikviduje zrušení náběhu 3. a 4. vlny #EET dodavatele pokladních systémů?

22. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zatímco velcí poskytovatelé pokladních systémů tvrdí, že se jich rozhodnutí Ústavního soudu ohledně EET nedotkne, drobní podnikatelé by problém mít mohli.

Řada z nich se totiž předzásobila pokladnami a tiskárnami, pro které nyní nemají odbyt. Navíc není jisté, kdy a zda vůbec třetí a čtvrtá vlna EET odstartuje.

Čtěte také: Tisíce e-shopů zaváděly drahé řešení #EET online plateb, peníze vyhodily z okna

Malí poskytovatelé pokladen mohou mít problémy

Ústavní soud zrušil před týdnem některé části zákona o evidenci tržeb. Konkrétně jde například o povinnost evidovat platby kartou nebo o zrušení náběhu třetí a čtvrté vlny. Právě to, že poslední dvě vlny nezačnou v původním termínu, a není jisté, zda vůbec, negativně pocítí někteří poskytovatelé pokladních systémů. Na takovou variantu nikdo není a nemohl být připraven, naopak vše směřujeme k přípravě na třetí a čtvrtou vlnu. Například veškerý hardware se musí objednávat dlouho dopředu, v tuto chvíli tedy na skladech poskytovatelů leží tisíce pokladen, tiskáren apod. Zrušit třetí vlnu dva a půl měsíce před jejím spuštěním, to je těžká rána pro všechny poskytovatele pokladních systémů, komentoval Martin Laštovica, provozní ředitel KASAmax. Dle původních odhadů ministerstva se během třetí a čtvrté vlny mělo do EET zapojit skoro 300 tisíc podnikatelů.

Čtěte také: Kdo nám zaplatí 60 000 Kč, co nás stála implementace #EET v e-shopu?

Velcí poskytovatelé pokladních řešení nicméně ujišťují, že se jich rozhodnutí Ústavního soudu výrazně nedotkne. Pokladní systém ve Storyous vyvíjíme už šest let, dávno před samotnou myšlenkou EET s cílem usnadnit podnikání a zvýšit tržby. Zavedení nebo odklad samotné evidence pro nás proto není prioritou. Věříme, že Ústavní soud měl určitě prokazatelné důvody, proč část zákona zrušil, a tím dal zákonodárcům najevo, že stávající znění se ještě musí upravit, uvedl serveru Podnikatel.cz Igor Třeslín, CEO firmy Storyous.

Podobně hovoří i zástupci firmy Dotykačka. Naší společnosti by odsunutí třetí a čtvrté fáze EET nemělo způsobit žádné komplikace. Působíme totiž na řadě dalších trhů – nyní zejména v Německu a Polsku – takže načasování v tuzemsku pro nás prakticky nehraje roli, komentoval jednatel Dotykačky Michal Wantulok.

I podle Wantuloka nicméně může rozhodnutí soudu negativně dopadnout na drobné poskytovatel softwaru. Problém dost možná budou mít malé garážové firmy, které přišly s jednoduchým účelovým řešením a prodleva v rozjezdu prodeje zásadním způsobem zasáhne jejich cashflow, uzavřel Wantulok.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).