Hlavní navigace

Zmatky u příspěvku 5000 Kč na dítě. Jaký je aktuální stav?

29. 5. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Výmluvy na minulou vládu kvůli byrokratickému příspěvku na bydlení, nyní zase nezvládnutý příspěvek 5000 Kč na dítě, který není v souladu s právem EU. Toto je práce Mariana Jurečky.

Přinášíme Týdeník, přehled nejdůležitějších témat za uplynulý týden. Nové články odebírejte také do mailu. Zapněte si newsletter, který můžete odebírat každý den nebo dle volby každý týden. 

Jurečkův šlendrián: Navrhovaných 5000 Kč na dítě není v souladu s právem EU

Úřad vlády se ostře pustil do ministerstva práce a sociálních věcí ohledně jeho návrhu na 5000 Kč na dítě. Předložený zákon je totiž v rozporu s právem EU.

Ministerstvo nejenže nesplnilo formální náležitosti týkající se vykazování slučitelnosti s právem EU, ale samotný návrh koncipovalo tak, že je v rozporu s evropskými normami. Ministerstvo totiž navrhlo podmínku trvalého pobytu a bydliště jak pro dítě, které má nárok na příspěvek, tak kumulativně pro oba rodiče obě podmínky (trvalý pobyt a bydliště), což je podle Úřadu vlády principiálně v rozporu s právem EU. Vláda tak ve středu 25. května projednávání zákona přerušila a pověřila ministerstvo, aby návrh upravilo.

Už ohlášení záměru vyplatit rodinám 5000 Kč na dítě provázely zmatky a nejistota. Původně na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že na příspěvek dosáhnou domácnosti s ročním příjem do 1 milionu korun čistého. Následně však tuto informaci dementoval ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že limit příjmů bude v hrubém. Skupina domácností s nárokem na příspěvek tak bude menší, než bylo původně avizováno. A tím zmatky ministra práce a sociálních věcí nekončí. Více je popisujeme v samostatném článku.

U příspěvku 5000 Kč na dítě se má OSVČ počítat do limitu základ daně, ne příjmy

Příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč bude vyplácen jen rodinám s hrubými příjmy do 1 milionu korun. U OSVČ má jít o základ daně, tedy o příjmy po odpočtu výdajů. U zaměstnanců pak půjde o vyměřovací základy z evidenčních listů. Do příjmů se naopak nemají počítat příjmy z nájmu nebo z kapitálového majetku. 

Přestože se návrh na příspěvek 5000 Kč na dítě může ještě změnit, předložilo jej ministerstvo práce a sociálních věcí v následujícím znění. Na příspěvek mají mít nárok rodiče (nebo rodič), se kterými dítě ke dni podání žádosti o příspěvek žije a kteří měli v roce 2021 příjmy do 1 milionu Kč hrubého. Příspěvek se bude vyplácet na děti, které k 1. srpnu 2022 nedovršily 18 let věku. Další podrobnosti v tomto článku

Končíte v červnu školu? Odkdy musíte řešit zdravotní pojištění?

Během studia za vás zdravotní pojištění platí stát. Co když ale školu končíte? Postup a lhůty se odvíjí od toho, zda jste absolventem střední, nebo vysoké školy.

Za středoškolské i vysokoškolské studenty do 26 let věku platí zdravotní pojištění stát. Pokud však student studium končí, přechází povinnost platit pojistné na něj. Termín, odkdy musí absolvent pojistné řešit, se odvíjí od toho, zda jde o střední, nebo vysokou školu.

Absolventi středních škol se nemusí pojistným zabývat až do konce srpna, dokdy za ně pojistné platí stát. Jak ovšem upozorňuje Viktorie Plívová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP), důležité je, aby v době prázdnin nevykonávali po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost (případně neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci). Více přinášíme v tomto textu

Řidič měl na kontě 30 nezaplacených pokut, celníci mu na dálnici sebrali SPZ

Řidič rekordman nastřádal od roku 2018 celkem třicet pokut za dopravní přestupky. Ty se vyšplhaly na částku převyšující 62 tisíc korun.

Řidiče, navíc bez uhrazeného dálničního poplatku, odhalili až hradečtí celníci na dálnici D11, když zrovna kontrolovali platnost časových poplatků. Řidiče proto zastavili a požadovali po něm okamžité uhrazení pokut. Celý případ si přečtěte v tomto článku

Odklepnuto: EU schválila Česku zvýšení limitu povinného placení DPH na 2 miliony

Návrh novely zákona o DPH z dílny ministerstva financí počítá se zvýšením limitu povinného placení DPH na 2 miliony. Aktuálně, dle evropských pravidel, platí, že Česká republika může poskytnout osvobození od DPH jen podnikatelům s obratem 35 tisíc eur (cca 1 milion korun dle kurzu při vstupu do EU).

Žádost o výjimku, kdy by mělo dojít k navýšení limitu na 85 tisíc eur, podala již předchozí ministryně financí Alena Schillerová. Stávající ministr resortu financí Zbyněk Stanjura dnes potvrdil, že Evropská unie České republice zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun schválila. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku. Další podrobnosti si přečtěte v tomto textu

Naložit na auto víc, než je povoleno, se nemusí vyplatit. Dokud dopravce zboží nepřeložil, neodjel

Přetížená vozidla nejen že ničí české komunikace, ale mohou představovat velké bezpečnostní riziko. Právě proto se ze strany Celní správy ČR konají kontroly, které mají tento nešvar odhalit.

školení červen - novinky

Pokud je přistižen dopravce s přetíženým vozem, zaplatí pokutu, jeho vozidlo může být odstaveno s tím, že další cesta je mu umožněna až v momentě, kdy je náklad přeložen. A může mu být uložena kauce v řádu několika tisíců.

Kontroly cílené na přetížená vozidla, která brázdí české silnice, nemusí probíhat pouze namátkově. Stává se, že se celníci zaměří na konkrétního dopravce na základě udání. Více popisujeme v tomto textu

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).