Hlavní navigace

Propojení bodového systému a povinného ručení v červenci?

5. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna by měla do konce července letošního roku hlasovat o návrhu zákona předloženého ministerstvem vnitra, který představuje velkou hrozbu pro bezohledné řidiče. Spočíval by hlavně v tom, že do povinného ručení by se promítnul bodový systém, který je u nás zaveden od 1.7. 2008. K bodovému kontu každého řidiče by v tu chvíli měla přístup pojišťovna a mohla by navýšit poplatek za povinné ručení řidiči v případě další dopravní nehody a následného zjištění bodové ztráty již v minulosti.

Pokud by návrh byl schválen a vešel by v platnost od 1.1.2009, měl by bodový systém vliv na pojistné až od roku 2012. Podle ministra vnitra Ivana Langera by od ledna příštího roku běžela tříletá lhůta analýz dopravních přestupků a výstupy se projeví ve výši pojistného v roce 2012.

Pojišťovny tuto navrhovanou novelu příjímají s otevřenou náručí. V případě vzniklé dopravní nehody by prověřovaly, „jaký jste řidič” a pokud by zjistily, že jste v dvouletém období před nehodou již dostal body za vážný přestupek, mohly by po vás požadovat proplacení škody, kterou poškozenému uhradily. Někteří ale v tomto vidí dvojité placení pojistného a druzí zase velmi efektivní bič na piráty silnic.

Vážnými přestupky jsou myšleny například tyto:

  • rychlá jízda v obci o překročení více jak 40 km/hod povolené rychlosti, mimo obec je to poté o 50 km/hod a více,
  • jízda na červenou,
  • nedání přednosti chodci,
  • otáčení a couvání na dálnici,
  • stání na železničním přejezdu a vjíždění na něj v době signalizace příjezdu vlakové soupravy.

S novelou zákona by si mohli řidiči do peněženek sáhnout hlouběji také v případě, že si zavolají Policii ČR k menším nehodám. Tím jsou nyní myšleny takové nehody, které nepřevýší škodu 50 000 korun a při níž nedojde k újmě na zdraví anebo ke škodě třetí osoby. Od zavedení novely by se tato hranice měla posunout na 100 000 korun.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).