Hlavní navigace

Značný posun, přehledy OSVČ stačí letos podat zdravotní pojišťovně do 2. srpna

24. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V návaznosti na posun lhůty u daňového přiznání se prodlouží i lhůty pro podání přehledů. U zdravotního pojištění půjde dokonce až o 2. srpna.

Návrh, který pro letošní rok posouvá termín, schválila před několika dny vláda. Kromě zdravotního pojištění se posune lhůta i u sociálního pojištění, doposud ale není rozhodnuto, zda půjde o stejné datum jako v případě zdravotního pojištění. Novela, která odklad pro přehledy pro zdravotní pojišťovny zavádí, by měla projít Parlamentem během pár týdnů, jelikož je projednávána ve stavu legislativní nouze.

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu do 2. srpna

Vláda před několika dny schválila novelu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, která mimo jiné prodlužuje OSVČ lhůtu pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovny za rok 2020. Letos (za rok 2020) tak budou moct všechny OSVČ podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu až do 2. srpna 2021.

Posunout by se měla i lhůta pro podání přehledů pro ČSSZ, ale doposud není jasné, zda půjde o stejný termín jako v případě zdravotního pojištění. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž využije toho, že ministryně je zmocněna promíjet penále za opožděné platby sociálního pojištění a lhůtu tak prodlouží tímto způsobem. Přesný termín ale ministerstvo doposud nespecifikovalo.

Přiznání se posunulo o měsíc

Posun termínů pro přehledy navazuje na nedávné rozhodnutí vlády odložit lhůtu pro podání daňového přiznání o měsíc. Kdo tedy podá přiznání v papírové podobě, může tak beztrestně učinit až 3. května. Jestli podnikatel odešle přiznání elektronicky, může to letos udělat až do 1. června. Od roku 2021 totiž platí novinka, že ti, kdo podají daňové přiznání elektronicky, mají lhůtu pro podání daňového přiznání prodlouženou o měsíc. Díky rozhodnutí vlády budou mít všichni nakonec o měsíc navíc.

K prodloužení lhůt opět, stejně jako v loňském roce, došlo skrze prominutí pokut za pozdně podané daňové přiznání a také doplatek daně z příjmů. Pozor ale na to, že odpustek platí jen tehdy, pokud přiznání a doplatek stihnete v náhradním termínu podat a zaplatit. Pokud nikoli, sankce se vám budou počítat už od dubna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).