Hlavní navigace

Známe největší hříchy, které provázejí farmářské trhy

13. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Státní veterinární správa zveřejnila nejčastější prohřešky farmářských trhů. Není jich málo. Inspektoři proto začali s kontrolami už i letos.

I přes svou velkou popularitu jsou oblíbené farmářské trhy místy, kde může zákazník nakoupit nekvalitní zboží. Své o tom vědí inspektoři Státní veterinární správy, kteří farmáře v průběhu loňského roku pravidelně kontrolovali. Celkem veterinární správa vyrazila na 446 kontrolních akcí. A jak šetření dopadla? Byly rozdány pokuty za více než půl milionu korun.

Pokuty byly během loňského roku uděleny ve 128 případech. Nejčastěji prodejci nedodržovali nařízenou teplotu výrobků při jejich prodeji, říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Kromě nevyhovující teploty výrobků při prodeji byli prodejci postihováni i v případech, kdy nebyli schopni dokladovat původ nabízeného zboží. Vyskytly se i problémy s nedostatečnou ochranou sortimentu před kontaminací z okolního prostředí, špatné značení zboží a výjimkou nebyla ani prošlá trvanlivost.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Nelze říci, že by pochybení zjišťovaná při prodeji znamenala přímo ohrožení zdraví lidí, ale za určitých specifických podmínek by tomu tak mohlo být, dodává Josef Duben. Lidé, kteří si farmářské trhy oblíbili, ale mohou být v klidu. Nikde v republice se neobjevilo tržiště, které by bylo zcela závadné. Pravidla na nich porušují vždy maximálně dva prodejci. Dobrou zprávou je i to, že zákazníci už se v nabídce a úrovni kvality farmářských trhů přeci jen orientují a nenechají se napálit. Stejně tak si většina prodejců dobře uvědomuje, že musejí doložit původ svého zboží a že je musejí nabízet podle podmínek stanovených veterinárními předpisy, popřípadě výrobcem, uzavírá Josef Duben ze Státní veterinární správy.

Státní veterinární správa počítá s dalšími kontrolami i v tomto roce. Přehled nejčastějších prohřešků si prohlédněte v tabulce:

Kontroly farmářských trhů v roce 2012
Typ prohřešku pro platným vyhláškám Zjištěné množství
Počet akcí s alespoň jednou závadou 130
Nevyhovující teplota 72
Neznámý původ zboží 58
Nedostatečná ochrana před kontaminací 53
Nesprávné značení 52
Prošlé zboží nebo neuvedená doba spotřeby 10
Nepovolené značení 9
Není k dispozici pitná voda 6
Nedostatky v čištění 6
Nelegální výrobny 4
Chybějící veterinární prohlídka 2
Závady v registraci 2
Prodej mléka nepovoleným způsobem 2
Nenahlášená zásilka z jiného státu 2
Nedostatky v manipulaci s vedlejšími produkty 1
Prodej mimo legislativou povolené území 1
Počet vyměřených pokut nad farmáři 128
Celková částka vyměřených pokut 513 500 korun

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).