Hlavní navigace

Znovu roste počet návrhů na firemní bankrot

6. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Přibývá firemních bankrotů. Kdo se jednou se svou firmou dostane do úzkých, ten už na další rozjezd nemá sílu, kapitál ani chuť.

V dubnu mírně přibylo bankrotujících obchodních společností. Celkem jich úpadek vyhlásilo 131. Celkově ovšem firemních bankrotů ubylo, za minulý měsíc jich bylo vyhlášeno 453, což je o 8 méně než v březnu. Je to dáno snížením počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů. I přes pokles na ně však stále připadají více než dvě třetiny firemních bankrotů. Celkem 80 % zbankrotovaných fyzických osob podnikatelů soudy v dubnu povolily oddlužení. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Jedná se o rekordní hodnoty. Za celý loňský rok se počet bankrotujících podnikatelů a firem dokázal držet hluboko pod hranicí 400. Té bylo dosaženo pouze v říjnu 2012. 

U bankrotů fyzických osob podnikatelů pozorujeme neustálý nárůst případů řešených oddlužením, tedy způsobem typickým pro nepodnikatelské subjekty. Zatímco v roce 2008 soudy povolily oddlužení pouze u 3 % případů, předloni se tak řešila už polovina případů, vloni dvě třetiny a letos se oddlužení aplikovalo průměrně v 79 % případů, uvádí Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení CRIF – Czech Credit Bureau. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Zkrachovalí podnikatelé už se zpátky do byznysu znovu nehrnou. 

V dubnu znovu vzrostl počet návrhů na firemní bankrot, bylo podáno 995 návrhů, z toho na fyzické osoby podnikatele připadlo 624 návrhů, tedy 63 %. Jedná se tedy o nejvyšší číslo od ledna 2008. Nejvíce firemních bankrotů bylo během dubna vyhlášeno v Praze (56) a v Ústeckém kraji (55), nejméně naopak v Libereckém kraji (10). Meziročně se počet firemních bankrotů zvýšil o 51 %. Praha vede i v ročním souhrnu. Za posledních 12 měsíců zbankrotovalo v hlavním městě 450 obchodních společností což znamená celou jednu třetinu. Tempo úpadků se zvýšilo o celou pětinu. 

Firemní bankroty 2013
leden 417
únor 443
březen 461
duben 453

 Rizikové jsou stavebnictví, pohostinství i služby 

Pomyslný žebříček firemních bankrotů v průběhu posledních dvanácti měsíců vedou služby. Těsně je následují bankroty v oblasti obchodu a pohostinství. Ukazuje se také, že nejrychlejší meziroční nárůst bankrotů postihuje zemědělství a stavebnictví. Situace v posledním jmenovaném oboru má sestupnou tendenci už od roku 2008. Podnikatelé ve stavebnictví se domnívají, že situaci by zlepšila proaktivní a proinvestiční vládní politika

Po úpadku se většina lidí nechá zaměstnat 

Ve chvíli, kdy podnikatel zbankrotuje, tak už nemívá zájem vstupovat do dalších podnikatelských aktivit. Jasně je to vidět na průzkumech Českého statistického úřadu. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl celkový počet zaměstnaných osob o téměř 50 000 meziročně, což je celé jedno procento. Zatímco narůstá počet zaměstnanců, jedná se o 78 000 meziročně, tak klesá počet podnikatelů, a to o téměř 30 000. Je tedy patrný odklon od podnikání, říká hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko. Zčásti to ale může být způsobeno i změnou pravidel pro osoby samostatně výdělečně činné, zejména v oblasti výdajových paušálů a sociálního a zdravotního pojištění.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).