Hlavní navigace

Znovu se zvedne spotřební daň. Podraží kvůli tomu cigarety

10. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Ministerstvo financí předkládá novelu zákona o spotřebních daních, která by měla zvýšit daň z tabákových výrobků. Obchodníci se navíc nebudou moci předzásobit.

Na jednání vlády míří nový návrh novely zákona o spotřebních daních. Ministerstvo financí je nuceno ho předložit kvůli oslabení české měny. Daň totiž musí podle směrnic Rady Evropské unie vycházet na minimální sazbu 90 eur na 1000 kusů cigaret. Aby Česká republika toto dodržela, je nutné spotřební daň zvednout o 5 až 7 %. V konečné důsledku se to projeví na ceně krabičky cigaret, která v závislosti na procentuálním navýšení zvýší o 3 nebo 4 koruny.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

A co je důležité? Obchodníci se při předchozím zdražování tabákových výrobků vždy dostatečně předzásobili a pak zákazníky lákali na starou, tedy nižší cenu. Jenže tentokrát už to nebude možné. Předkládaná novela navrhuje regulaci předzásobení zavedením tříměsíční lhůty pro doprodej tabákových výrobků se starými tabákovými nálepkami. Regulace předzásobení byla dlouhodobě poptávána jak ze strany státních institucí s ohledem na rovnoměrnost plnění rozpočtových příjmů, tak zástupci tabákového průmyslu s cílem zajištění stability trhu.

Dále čtěte: Kouřit před firmou je ostuda a ztráta času. Objevte nový trend

Ministerstvo financí vůbec přichází s řadou novinek. Jeho šéf Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec se dohodli na vytvoření pracovní skupiny pro boj s daňovými podvody v oblasti DPH a spotřebních daní. Skupina už pracuje a je složená ze zástupců finanční a celní správy, Finančního analytického úřadu a policie. Do měsíce by měla předložit komplexní návrh dalšího postupu včetně časového plánu. Chceme se zaměřit především na potírání kriminální činnosti organizovaných skupin specializovaných na podvody se spotřební daní a DPH, jedná se o takzvané karuselové podvody, říká Andrej Babiš.

Dále bylo dohodnuto, že u České národní banky bude zřízen centrální registr účtů, který usnadní boj proti daňové kriminalitě tím, že umožní okamžité prověření bankovních účtů podezřelých subjektů. Zřízení registru si vyžádá legislativní změny, cílem je, aby byl funkční do roku 2015.

Nové Zakony.podnikatel.cz

Všechny právní normy od roku 1993, pravidelně aktualizované, ve všech dostupných znění. Porovnejte předchozí znění s aktuálním, zkoumejte budoucí znění. Hledejte v textu zákona konkrétní a vyznačené změny. 

Uložte si do záložek: zakony.podnikatel.cz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).