Hlavní navigace

Zpětný odběr elektrozařízení funguje v ČR už 5 let

13. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pětiletý systematický sběr a recyklace elektroodpadu přinesl úlevu a přínos životnímu prostřední, ale i obcím. Kolektivní systém ASEKOL jim za svoz a recyklaci elektrozařízení ušetřil více než 320 milionů korun. Za pět let vybudoval téměř 11 000 sběrných míst a recykloval bezmála 50 tisíc tun elektrozařízení. Platí, že lidé třídí tím více, čím dostupnější sběrné místo je. Z našich výzkumů vyplývá, že Češi jsou ochotni elektrozařízení donést do vzdálenosti kolem 1500 metrů, sděluje Jan Vrba, jednatel kolektivního systému ASEKOL.

Novela zákona o odpadech, před pěti lety stanovila, že o elekroodpad se musí postarat výrobci a dovozci elektrozařízení. Na základě směrnice EU měl každý občan v roce 2008 průměrně odevzdat alespoň 4 kg elektrooadpadu. Výrobci a dovozci elektrozařízení proto založili několik kolektivních systémů. Ty začaly systematicky budovat sběrnou síť a šířit povědomí o nutnosti třídění.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).