Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO: HKČR: Zpomalování ekonomiky dolehlo i na Česko, podnikatelé se mohou bát o dostupnost úvěrů

3. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR (HKČR) vydala varovný signál směrem k podnikatelům. Podle Komory se podnikatelům může ztížit přístup k úvěrům. Souvisí to se zpomalováním ekonomik v západní Evropě. HKČR tak reaguje na dnešní zprávu Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle jehož údajů se v srpnu letošního roku snížil vývoz meziročně o 8,1 procenta a dovoz o 10,1 procenta. Tak výrazný pokles oba ukazatele vykázaly naposledy před šesti lety.

„Čerstvá čísla jsou důkazem zpomalování ekonomik v západní Evropě, které se postupně přenáší i do České republiky. Jedná se téměř o učebnicový příklad toho, jak se ekonomika chová po dlouhotrvajícím růstu. Dnes zveřejněná čísla jsou důsledkem rychlého zpevnění koruny, který jsme prožívali v průběhu letošního léta,“ uvedl k výsledkům ČSÚ prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Ten zároveň varoval před dostupností úvěrů pro podnikatele: Velkou hrozbou pro české podniky nyní může být přístup bankovního sektoru, který ztěžuje mnohým firmám přístup k úvěrům, jimiž financují svoji činnost a provoz, doplnil Petr Kužel.

Banky tvrdší podmínky pro získání úvěrů nevylučují, nicméně ujišťují, že se podnikatelé o finanční zdroje bát nemusejí: Banky logicky při posuzování žádosti o úvěr zohledňují všechny významné rizikové faktory, tedy i tuto nejistotu. Firma, která je připravena na případné dopady ekonomického zpomalení, se však nemusí obávat, že by zdroje potřebné pro svůj rozvoj nezískala, řekl business serveru Podnikatel.cz Tomáš Pavlík, mluvčí UniCredit Bank.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).