Hlavní navigace

Zrušené svatby, přizpůsobování se a žádné kompenzace. Tak se žije fotografům

6. 4. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Také fotografy výrazně ovlivnila současná situace a ubyla jim spousta zakázek. Jak se s tím vyrovnávají? Začali se věnovat něčemu novému?

Fotografům je podle Covid Portálu nyní zakázáno poskytování fotografických služeb v provozovnách nebo ateliérech. Za účelem výkonu svého povolání si mohou fotit ve venkovním prostoru města nebo přírodu a také klienty. Ti si mohou na nezbytně nutnou dobu k pořízení fotografie sundat respirátor. V případě svateb se fotograf započítává do povoleného počtu osob, který v současné době činí 15 lidí.

Chybí hlavně svatby

Jan Salač měl do konce roku docela hodně práce, fotil věci ohledně covidu a také byly nějaké svatby. Teď po novém roce mu práce výrazně ubylo, ale pořád je jí více než minulý rok, kdy byl téměř dva měsíce bez práce. Vzhledem k tomu, že se specializuji na focení různých reportáží, akcí a eventů, tak je tato doba taková horší, protože velké akce, jako jsou třeba konference, byly zrušeny. Takže aktuálně se potýkám s tím, že si hledám, co jiného by mě mohlo živit, prozrazuje. Pro svatebního a rodinného fotografa Jakuba Plška je nejtěžší nevědomost, co bude zítra, a strach o zdraví rodiny. Až na druhé koleji má pracovní záležitosti, kdy u svateb a rodinných fotek zatím musel jen odsouvat termíny kvůli karanténě klientů. 

S nejistotou a pocitem zmaru se potýká také Petr Bukovjan, který se specializuje na svatební focení. To je záležitost sezónní (duben-říjen), tak momentálně nepracuji, bohužel se však opakuje situace z loňského roku, kdy se ve značné míře ruší svatební objednávky, v o něco málo lepším případě se opět přesunují na další rok, popisuje. Fotograf Jan Vlček nějaké zakázky má, ale co se týče svateb, jeho hlavní obživy, je to velice nejisté. Už minulý rok mu vznikl několikasettisícový ušlý zisk, do kterého započítal i kompenzace státu. Letos bude ušlý zisk ještě větší. Spousta zakázek se přesouvá na příští rok, značný ušlý zisk bude i v roce příštím. Nejtěžší je ta nejistota, doplňuje. 

Simona Bláhová loni kvůli situaci přišla o pět svatebních zakázek a všechny letošní jarní svatby se přesouvají o rok. A to už byly jednou překládané kvůli situaci loni na jaře nebo na konci října loňského roku. Její druhou hlavní doménou je focení novorozenců, kde je to také složité, protože jde o něco, co nepočká. Dítě z toho věku, na který chce mít většina rodičů památku, velmi brzo vyrůstá. Proto jsem se trochu musela přizpůsobit – ač je fotím u sebe ve studiu, tak jsem občas nucena vyjít ze své komfortní zóny a zajet ho nafotit ke klientovi domů – což není zakázané, stejně jako u kadeřníků – v provozovně nesmíme, ale doma u klientů to nevadí – divné, ale je to tak, dodává.

Nové příležitosti i čas na sebe

Jakub Plšek si všímá, že hodně stoupla poptávka po produktové fotografii, protože většina firem, které zareagovaly na tuto situaci rychle a vytvořily si nebo si chtěly zkvalitnit své e-shopy, požadují kvalitní produktové fotografie. Hodně fotografů, které znám, proměnili svá fotostudia na focení rodinných fotografií na produkt foto. Ve fotografii se dají odvětví měnit vcelku rychle, když se chce, uvádí. Jan Salač měl po novém roce trochu více času na to se věnovat postprodukci a učit se něco nového. Například se učí s přítelkyní fotit různé „kokina“, které peče. Jan Vlček by rád řekl, že je pozitivní mít více volného času, ale tím, že jsou zavřené školky, tak je času na osobní rozvoj ještě méně než obvykle. Za to má však více času na rodinu a přidal si k živnosti 3D tisk, který jej začal bavit.

Také Simona Bláhová má konečně čas na sebe a svou rodinu. Sebe odbývala už dlouho a nyní se psychicky hodila do klidu a určitým způsobem si tuto situaci i užívá. Jiný režim také využila k práci na svém vedlejším businessu – e-shopu s fotografickým vinylovým fotopozadím. V normálním chodu na něj moc času nezbývalo a nyní na něm musela zapracovat, vymyslet nové vzory, zapracovat je a podobně. E-shop mi v této době generuje nějaký jakž takž příjem, co pokryje alespoň moje náklady na podnikání, a trochu přispěje do rozpočtu rodiny s dvěma dospívajícími dětmi, aby tato zátěž nebyla jen na mém muži (je zaměstnanec), popisuje.

Fotografové mohou v dnešní době nabízet své služby ve venkovních prostorech, čehož využívají. Například Jakub Plšek venku fotí nejraději a má na tom založený svůj koncept rodinných fotografií. Studio si pouze pronajímám v nejnutnějších případech nebo jezdím ke klientům domů. O vlastním studiu sice uvažuji, ale nynější situace mě v tom nijak nepodporuje, prozrazuje. Také Simona Bláhová venkovní focení realizovala po celou dobu a zájem byl podle ní standartní. Nafotila asi tak stejný počet zakázek jako v době bez lockdownu v daném období. Přispěl tomu krásný teplý podzim a pak v lednu a únoru sněhová nadílka, kdy o takové fotky je vždy mezi mými klienty zájem. Nyní začíná jaro a klienti se ke mně taky znovu začínají objednávat, dodává. Klienti Jana Salače jsou hlavně firmy a tam není žádné omezení, protože se jedná o B2B. Využívá také focení města. I když míň než minulý rok, tam jsem hodně fotil lidi v rouškách a prázdné ulice, protože jsem se naivně domníval, že toto už neuvidím, doplňuje.

Takto vypadaly loni prázdné ulice Prahy:

Klienti jsou opatrní

Podle Jana Vlčka jsou klienti opatrní hlavně ohledně svateb, protože se neví, co bude zítra, natož za pár měsíců. Jakub Plšek si myslí, že většina lidí neví, že si smí domluvit focení venku. Snaží se být ke svým klientům vstřícný, co se týče vládních nařízení. Zrušil tedy všechny zálohy nebo rezervační smlouvy na svatby. I za této situace mi klienti rezervují na říjen svatby o 40 a 50 lidech. Doufám ale, že jim to vyjde. Sám jsem v tomto hodně pozitivní a myslím, že jen stačí neztratit v této době nervy a nějakou naději, podotýká. Snažím se hledat nové možnosti, ale má to své omezení. Klienti opatrní jsou a je patrný pokles poptávek, dokonce i na rok 2022, říká Petr Bukovjan. 

Pavel Karas fotí pouze na vedlejší činnost, ale zaznamenal, že se mu klienti ozývají jen minimálně, a když už, tak odsouvají termíny dříve domluveného focení na příznivější dobu. Simona Bláhová se přizpůsobila podmínkám nastaveným vládou a jezdí po klientech, a to také o víkendech, aby mohli být na fotkách i otcové, což obvykle nefotí (o sobotách bývá na svatbách a v neděli zásadně nepracuje). Většina klientů nemá obavy a o focení jejich potomka velmi stojí. Až tak, že mě ze začátku museli přemlouvat, zmiňuje. 

S kompenzacemi je to složité 

Na jaře 2020 čerpal Jan Vlček kompenzace a nyní byla také možnost, tak ji využil. Sice jsou to jen malé zlomky mých ztrát, ale lepší než nic. Každopádně bych mnohem raději pracoval a vydělával, než seděl doma a „vysával“ stát, podotýká. Simona Bláhová využila jak kompenzační bonusy, tak Covid Nájemné 1 a 2. Petr Bukovjan loni žádal „25“ a na aktuální kompenzační bonus nárok nemá. Ten byl donedávna navázán na provozovnu, kterou nevlastní. Navíc se v mém případě, aktuální srovnávací období, srovnává s obdobím, které bylo také mimo sezonu, takže pokles o více než 50 % nemůže ani nastat. 0=0, upřesňuje. 

Jan Salač kompenzací nevyužil ani jednou, kromě osvobození od platby sociálního a zdravotního pojištění. V roce 2020 na ně neměl nárok, protože byl OSVČ a zároveň dohodář. Co se týče té tisícovky na den, tak na ni asi taky nedosáhne. Ani nemám energii na to to přesně řešit a raději řeším, jak si těch 1000 Kč vydělat prací. A té mám zatím tolik, že nejsem v nějakých velkých minusech, přiznává. Podobně je na tom také Jakub Plšek. Ten si nemyslí, že by byl v situaci, že by kompenzace potřeboval, a je tady podle něj spousta jiných, kterým se živnost ze dne na den zavřela a třeba si nedokázali rozjet e-shop, aby se uživili. Fotografové si myslím, jsou schopní si poradit i v situacích, kdy jim zavřou ateliér pro lidi. Můžou fotit produkty, lifestyle fotografie venku nebo řešit třeba sociální marketing pro firmy, vyjmenovává závěrem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).