Hlavní navigace

Zrušení padesátníků: obchodníci zdražovat nebudou

28. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od 1. září dojde ke zrušení padesátihaléřových mincí. V Česku tak nadobro zmizí haléřové mince, i když ceny v haléřích zůstanou i nadále a zaokrouhlovat na koruny se bude až celková částka nákupu. Čtěte více: Ruší se padesátníky, jak se vypořádat s DPH?

Pokles padesátníků v oběhu je znát již nyní. Ještě v půli srpna jsme z tržeb zpracovávali v průměru 80 tisíc padesátihaléřů a zpět do oběhu jich šlo 70 tisíc kusů. Koncem srpna už je to 60 tisíc padesátníků z tržeb a vydáváme už jen 37 tisíc mincí v hodnotě 50 haléřů, informuje Miroslav Staško ze společnosti G4S Cash Services (CZ), a. s., která se zabývá zpracováním hotovosti.

Obchodníci tvrdí, že se zrušení mincí na zvyšování cen nepodepíše. Zákazník platící kartou bude totiž, stejně jako dnes, platit přesnou cenu v haléřích. Zaokrouhlení pocítí pouze při ceně nákupu např. 201,50. Tehdy hotově zaplatí 202 koruny. Při rušení dvacetihaléřů a desetihaléřů poskytovali někteří obchodníci zákazníkům výhodu a zaokrouhlovali směrem dolů. Dnes již se k takovým krokům neodhodlávají. Přesto by vliv na inflaci měl být minimální. Česká národní banka jej odhaduje na 0,1 %.

V podobné situaci je i Slovensko v souvislosti s přechodem na euro. Čtěte více: Slovenští obchodníci si musejí dát pozor na zdražování

Kromě padesátníků skončí ke konci srpna také platnost dvacetikorunových bankovek. Těch je ale v oběhu naprosté minimum.

Neplatné padesátihaléřové mince mohou podnikatelé vyměnit u komerčních bank nebo u České národní banky.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).