Hlavní navigace

Zrušení stravenek zatíží stát, firmy i zaměstnance

14. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Asociace malých a středních podniků a živnostníků zásadně nesouhlasí se zrušením stravenek. V Česku používá stravenky 60 000 zaměstna­vatelů, přijímá je 25 000 restaurací a podnikových prodejen. Příspěvky na stravování dostává 80 % všech zaměstnanců. Roční paušál přitom podle asociace není řešením. Tři tisíce nemají pro zaměstnance žádný význam. Navíc státní rozpočet bude zatížen o cca 12 miliard korun. Předpokládaný daňový výnos pouze cca 5 miliard korun.

Na změnu tedy doplatí všichni. Stát (negativní dopad do rozpočtu přibližně o 7  miliard), běžné firmy (70 % podniků dnes poskytuje tuto výhodu svým zaměstnancům, v konečném důsledku se jim zvedne daňové zatížení, což je v rozporu s tím, co vláda deklarovala), firmy zaměřené na poskytování služeb oblasti pohostinství (zásadní snížení tržeb a v jejich důsledku ztráta pracovních míst (odhad až 10 tisíc) a zaměstnanci (nebude-li ztráta vykompenzována zaměstnavatelem obdrží zcela minimální částku v hodnotě 10 korun na den ve formě paušálu).

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).