Hlavní navigace

Zvažujete platební terminál? Nepropásněte možnost vyzkoušet si ho zdarma

19. 8. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Platební terminály ulehčují lidem placení, protože díky nim mohou podnikatelé snadno a rychle přijímat bezhotovostní platby kartou.

Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je v České republice nyní 215 tisíc terminálů. Více než miliarda transakcí se hradí platebními kartami a z tohoto počtu bývá 853 milionů transakcí bezkontaktních. Přesto se tento počet snaží zvýšit. Cílem je dostat se nad průměr EU, což v současnosti představuje 23 terminálů, zatímco v České republice je 21 terminálů na tisíc obyvatel.

Terminály zdarma díky spolupráci

Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo v únoru s kartovými společnostmi Mastercard a VISA, bankovními domy ČSOB a Solitea Pay a podnikatelskými asociacemi memorandum k podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb. Jedná se o iniciativu nazvanou Česko platí kartou a podnikatelé mají v rámci ní možnost vyzkoušet si platební terminály po určitou dobu zdarma.

Informovali jsme o tom v článku Stát chce dát drobným podnikatelům platební terminály, rok by byly zdarma

S ohledem na epidemiologickou situace je možné požádat o terminál zdarma až do letošního 31. prosince. Umožňují tak podnikatelům, kteří stále běžný bezhotovostní způsob placení nevyužívají, aby si ho zdarma vyzkoušeli a mohli se tak přesvědčit o jeho výhodách. Sami si tak významně ulehčí práci, a především přestanou být v konkurenční nevýhodě. Pokud jim nebude vyhovovat, mohou ho bez problémů vrátit a žádné sankce jim nehrozí, dodává v tiskové zprávě ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

Zájem o terminály už projevilo přes 800 podnikatelů, nejčastěji šlo o majitele kadeřnictví a kosmetických a masážních salonů. Následovaly je drobné obchody s potravinami včetně pekáren a řeznictví a specializované obchody, jako jsou hodinářství, květinářství, obchody pro chovatele a podobně. Každý desátý žadatel o terminál zdarma provozoval restauraci nebo občerstvení.

Jaké jsou další výhody

Požádat o terminál na rok zdarma je možné přímo přes ČSOB. Podmínkou je být OSVČ nebo drobný podnikatel (do 10 zaměstnanců) s obratem v bezhotovostních transakcích do 50 tisíc korun. Dále je pro vás tato výhoda určena, pokud jste posledních 12 měsíců neakceptovali platby kartou a splňujete všeobecné podmínky pro využívání služby akceptace plateb kartou. Poskytnutí nezávazné nabídky je zcela zdarma. Stačí vyplnit žádost, seznámit se s nabídkou a podepsat smlouvu a následně dojde k instalaci terminálu. Podobně je možné požádat také o platební bránu. 

Psali jsme: Nabízejte ve vašem e-shopu ty správné platební metody

Výhodnou nabídku pro všechny živnostníky a malé firmy připravila také MONETA Money Bank ve spolupráci s EVO Czech Republic. Na každé IČO nabízí banka podnikatelům jeden terminál na první rok zdarma při smlouvě na 36 měsíců, a to i v případě, že jejich firma už platby kartou přijímala přes jiného poskytovatele. Akce platí do 4. října letošního roku. Chceme dodat odvahu drobným živnostníkům přijímat platby kartou, protože zákazníci mají rádi možnost volby. Navíc terminál na rok zdarma poskytneme i těm, kteří již nyní karty přijímají, popisuje Zuzana Filipová, ředitelka komunikace a CSR MONETA Money Bank.

Obchodníci nebudou muset prvních 12 měsíců platit za pronájem terminálu a ani poplatky z transakcí spotřebitelskými platebními kartami do maximální výše obratu 360 000 Kč za rok. Terminály také podporují službu EET, jejíž povinnost má být znovu spuštěna v lednu 2021. Pro získání terminálu stačí mít jakýkoliv komerční běžný účet u MONETA Money Bank.

Kolik si bere vaše banka?

Kolik procent si vaše banka strhává za platby přes terminál?

Jak vybrat terminál? 

Při výběru je vhodné si kromě investice ujasnit, co budete od terminálu potřebovat. Mezi funkce patří například propojení s pokladním systémem, EET, přijímání stravenek nebo možnost nastavování spropitného. Dalšími kritérii je například čas odeslání peněz a také typ terminálu, tedy zda je přenosný nebo stacionární. Jako obchodník chci, aby terminál uměl všechny běžné druhy karet, platbu hodinkami a mobilem, a to ten náš umí, doplňuje Petr Melichar provozující obchod s domácími potřebami v Tišnově.

Co se týče nákladů, patří mezi ně především nákup terminálu a pak buď měsíční paušál, nebo procenta z každé provedené transakce, případně kombinace těchto poplatků. Petr Melichar platí 2 % z platby a paušál nemá. Přepočet v podobě paušálu a 0 % z plateb nebo nepaušál a 2 % z platby podle něj vychází nastejno.

účto říjen 23 - tip do článku

Přečtěte si také: Hledáte EET pokladní systém? Volte podle oboru, funkcí i výdajů

Nejpoužívanější terminály

Platební terminály nabízí jak několik bank, tak firmy poskytující také platební brány a podobné systémy. Jejich podmínky jsou často individuální a odvíjí se především od objemu plateb. Mezi oblíbené poskytovatele patří například terminál od ČSOB nebo od SumUp. Ten si chválí i členové facebookových skupin pro podnikatele. Například Marek o něm říká: SumUp, ten dražší, 2500 nákup, pak už jen 1,95 z platby, žádné propojování, jestli bude 10 plateb denně nebo jedna měsíčně, je jim naprosto fuk, potvrzení platby jen sms nebo emailem, případně přikoupit tiskárnu, ale ještě s tím sms potvrzením nikdo problém neměl. O stejném terminálu píše i Daniel: Z každé platby 1.95 %. Bez ohledu na tržbu. Když nepoužíváte, nestojí nic. Bez závazků. Velmi jednoduchá administrace s možností přidávání položek jako například přičtení DPH apod.

Přehled platebních terminálů
Terminál Cena za pořízení Procento účtované z ceny transakce Paušál/pronájem terminálu Možnost EET
b.payment Individuální 190/290 Kč ano
Comgate 0,79 – 0,99 % 0–279 Kč ano
ČSOB Individuální Individuální ano
FiskalPro A8 8 458 kČ 0,99 %, min. 1,50 Kč za transakci, minimální měsíční plnění 220 Kč 390 Kč měsíčně (pronájemú ano
KB Smart Pay individuální 0–390 Kč ano
MONETA Money Bank 3 299 Kč (SMART) od 1,09 % ano
myPOS od 799 Kč od 1,75 % ne
SumUp 2 599 Kč 1,95 % 0 Kč ano

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).