Hlavní navigace

Zvíře už nebude v novém občanském zákoníku věc

12. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrh nového občanského zákoníku podpořil Ústavněprávní výbor poslanecké sněmovny a schválil pozměňovací návrhy. Mezi ty patří například upravená definice zvířete. Ta na základě požadavků ochránců zvířat nově definuje zvíře jako živého tvora nadaného smysly. Jak již dříve upozornil server Podnikatel.cz, díky chybné úpravě v zákoně, kterou se objevila po poslední novelizaci občanského zákoníku, mohli zákazníci uplatnit na zvíře dvolouletou záruku.

Jeden z pozměňovacích návrhů totiž upravil i paragraf 620 občanského zákoníku, konkrétně odstavec 1, který do té doby zněl:

(1) Při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců; jde-li o prodej potravinářského zboží, je záruční doba osm dní, u prodeje krmiv tři týdny a u prodeje zvířat šest týdnů. Je-li na prodávané věci, jejím obalu nebo návodu k ní připojeném vyznačena v souladu se zvláštními právními předpisy4a) lhůta k použití věci, skončí záruční doba uplynutím této lhůty.

Předložený pozměňovací návrh však paragraf upravil do stávající podoby:

Při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců.

To znamená, že v současnosti tak platí na prodej zvířat i krmiv taxativní dvouletá záruční doba. Potravin se lhůta 24 měsíců netýká, jelikož existuje ještě zákon o potravinách a tabákových výrobcích, který dává povinnost uvádět datum spotřeby na obalu.

Podle zápisů ze zasedání hospodářského výboru předložil pozměňovací návrh poslanec za TOP09 František Laudát. Ten se však hájí tím, že ho o to požádalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Pokud se týká mých pozměňovacích návrhů, předkladatel (MPO) mě o to požádal, neb při projednávání došlo k názoru, že s předloženým  zněním může být právní problém, uvedl serveru Podnikatel.cz Laudát. Čtěte více: EXKLUZIVNĚ: Našli jsme chybu v zákoně. Na prodej zvířat platí dvouletá záruka

Novým občanským zákoníkem by tak měla zmizet i tato úprava. Jeho nové znění nyní projedná ve 2. a 3. čtení plénum sněmovny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).