Hlavní navigace

Zvláštní režim EET už má povoleno 600 podnikatelů, další tisíce o něj žádají

6. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Skoro 600 podnikatelů už dostalo povolení evidovat tržby ve zvláštním offline režimu EET. Úřady navíc evidují dalších několik tisíc žádostí.

Kdo povolení získá, může místo EET vydávat účtenky z bločku, který si vyzvedne na finančním úřadě. Abyste však mohli o zvláštní režim evidence požádat, musíte splnit určité podmínky.

600 podnikatelů už má zvláštní režim povolen

Od února mohou podnikatelé, kteří splní určité podmínky, žádat o povolení evidovat tržby ve zvláštním (offline) režimu evidence. Finanční úřad má na rozhodnutí o žádosti 30 dnů ode dne jejího podání a na světě jsou již tak první povolení zvláštního režimu. Za první měsíc (do 2. 3.) úřady zatím povolily zvláštní režim 594 podnikatelům a 4 jej zamítly. Celkový počet žádostí činí aktuálně 3416.

Průvodce EET

Koho a odkdy se EET týká? Jaké všechny povinnosti se s EET pojí? Jak vybrat pokladní systém? Přečtěte si našeho velkého průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Kdo může o zvláštní režim požádat

Aby mohl podnikatel o offline režim požádat, musí splnit několik podmínek. Pokud nejde o poplatníka daně z příjmů právnických osob, který je poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a přijímá za jejich poskytování úhrady od zdravotní pojišťovny, musí jít o fyzickou osobu, která:

  • není plátcem daně z přidané hodnoty a
  • neprovozuje podnikatelskou činnost s více než 2 zaměstnanci, ledaže je další zaměstnanec zaměstnán pouze z důvodu a po dobu trvání překážky v práci na straně zaměstnance nebo čerpání dovolené zaměstnancem, a
  • zároveň nesmí výše příjmů poplatníka z evidovaných tržeb přesáhnout za 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nesmí přesáhnout 600 000 Kč.

Čtěte také: Vše, co potřebujete vědět o zvláštním (offline) režimu EET, včetně formulářů

Jak má žádost vypadat

V žádosti musí podnikatel uvést a doložit, že splňuje podmínky pro možnost evidenci ve zvláštním režimu, a také vyplnit informace o svých provozovnách. Co se týče údajů o provozovně, je nutno sdělit správci daně obdobné informace jako v případě údajů o provozovnách, které se oznamují prostřednictvím webové aplikace Elektronická evidence tržeb v případě evidence tržeb v běžném či zjednodušeném režimu, zejména typ provozovny (stálá, mobilní, virtuální) a lokalizační údaj podle typu provozovny.

Ačkoli pro samotnou žádost není žádný speciální formulář, jelikož jde o podání podle daňového řádu, které musí splňovat obecné náležitosti podání a požadavky stanovené zákonem o evidenci tržeb, finanční správa zveřejnila vzor žádosti. Rozhodně se jej vyplatí využít, jelikož s ním má podnikatel jistotu, že na nic důležitého nezapomene. Stejně tak by podnikatel neměl zapomenout k žádosti přiložit přílohy, které dokládají jeho tvrzení. Finanční správa rovněž pro lepší pochopení zveřejnila názorné příklady, jak žádost vyplnit pro různé profese.

Co je zvláštní režim EET

Zvláštní spočívá v tom, že podnikatel, který splní určité podmínky, bude moct místo klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, který si vyzvedne na finančním úřadu. Údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek pak musí podnikatel ještě zaznamenat do speciálního formuláře (oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu), který každé čtvrtletí, do 20 dnů od konce čtvrtletí, zašle na finanční úřad.

Čtěte také: Zvláštní offline režim EET: Velký přehled častých otázek a odpovědí

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).