Hlavní navigace

Růst cen elektřiny je prý neodůvodněný, bude se protestovat

24. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak dnes již server Podnikatel.cz informoval, Energetický regulační úřad zveřejnil zprávy, že společnost ČEZ, Pražská energetika a E.ON budou zvyšovat ceny elektřiny. Hospodářská komora ČR a Spolek proti nemravným cenám elektrické energie považují toto zdražení za neodůvodněné.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Server Podnikatel.cz dnes informoval o tom,že se společnosti ČEZ, Pražská energetika a E.ON rozhodly od roku 2009 zvyšovat ceny elektrické energie. Zprávy vydané Energetickým regulačním úřadem vyvolaly vlnu nevolí, zejména ze strany Hospodářské komory ČR (HK ČR) a Spolku proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL). HK ČR považuje růst cen elektřiny za neodůvodněný neboť ceny ropy i uhlí klesají. Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. HK ČR vidí v růstu cen spíš vliv monopolního postavení dodavatelů. Energetici si vždy najdou nějaký důvod ke zvyšování cen. Dříve energetici odůvodňovali růst cen zejména situací na trhu s ropou. Cena ropy nyní klesla na třetinu, ale elektřina má přesto nadále růst. Je to špatná zpráva pro naše firmy, které se v současné době potýkají již s prvními dopady útlumu světové ekonomiky řekl Kužel a dodal, že HK ČR tímto vyzývá vládu, aby se situací začala hlouběji zabývat.

SPONEL se v reakci na připravované zvyšování cen chystá u ČEZu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) protestovat. I zástupci tohoto spolku poukazují na nedávná slova generálního ředitele ČEZu Martina Romana, který uvedl, že cena elektřiny je čistě funkcí ceny ropy. Ta už ale drahnou chvíli klesá. Spolek také upozorňuje na vývoj na Energetické burze Praha. Nedávno zveřejněný vývoj cen elektřiny pro první čtvrtletí příštího roku hovoří totiž jasně – pokles o 21 procentních bodů. Jak chce tedy pan Roman obhájit zdražení pro domácnosti a malé podniky? Podle nás to obhájit nelze, komentuje situaci mluvčí SPONEL Jiří Chvojka. Čtěte více: Elektřina v příštím roce podraží, plyn by nemusel

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).