Hlavní navigace

Zvýší se daň z tabákových výrobků, krabička cigaret zdraží o 3 až 4 koruny

23. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Kvůli oslabení koruny se musí zvýšit spotřební daň z tabákových výrobků. Krabička cigaret v důsledku vyšší daně podraží o 3 až 4 koruny.

Brzy by se měla zvýšit cena cigaret. Ministerstvo financí totiž připravilo novelu zákona o spotřebních daních, která zvyšuje spotřební daň na tabákové výroby. Krabička cigaret by tak měla v průměru zdražit o 3 až 4 koruny. Příslušnou novelu schválila před několika dny vláda.

Kvůli oslabení koruny nesplňujeme požadavky EU

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Cigarety zdraží o 3 až 4 koruny na krabičku.

Důvodem pro navýšení daně je oslabení koruny. Česká republika totiž musí mít sazby daně z tabákových výrobků v souladu se směrnicí EU. Ta požaduje, aby spotřební daň činila minimálně 90 eur na 1000 kusů všech cigaret a 60 % vážené maloobchodní prodejní ceny. Podle prvního odstavce druhého pododstavce článku 18 směrnice je specifický požadavek nutné splnit v přepočtu podle směnného kurzu koruny vůči euru, který je platný první pracovní den v říjnu, píše se v důvodové zprávě.

Vzhledem k tomu, že kurz k 1. říjnu 2013 činil 25,647 Kč/euro a od té doby koruna značně oslabila, pro rok 2015 (kurz k 1. říjnu 2014) by podmínku EU Česko už nesplňovalo. Podle predikce ministerstva financí bude směnný kurz k 1. říjnu 2014 dosahovat 27,30 Kč/euro. Podle odhadů dalšího vývoje však může koruna oslavit až na hodnotu 27,70 Kč/euro. Výše navrhovaných sazeb spotřební daně z cigaret byla proto vypočítána na maximální hodnotě predikovaného kurzu 27,70 Kč/euro tak, aby byla podmínka minimálního zdanění splněna na 85,60 euro na 1000 ks cigaret, vysvětlilo ministerstvo financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).