Hlavní navigace

Zemanovci: Zvyšme sociální pojištění a daně za více veřejných zakázek

15. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Daně a sociální pojištění by se měly zvýšit. Supehrubou mzdu chceme zrušit a opětovně bychom zavedli progresivní zdanění, řekl serveru Podnikatel.cz v rámci volebního speciálu Miloš Zeman, předseda Strany práv občanů.

Server Podnikatel.cz pokračuje ve volebním speciálu „10 otázek pro…“, ve kterém dostávají všechny politické strany, které mají podle průzkumů šanci dostat se do poslanecké sněmovny, stejný dotazník. Otázky se týkají konkrétních plánů v oblastí daní z příjmů, DPH, pojistného, regulačních poplatků či důchodů. Jako druhá na dotazy odpověděla Strana práv občanů.

Prostor dostanou (či již dostaly) politické strany: Strana zelených, Strana práv občanů, KDU-ČSL, TOP 09, Věci veřejné, KSČM, ODS a ČSSD.

1) Které sekce vašeho volebního programu se dotýkají podnikatelů?

Veřejné zakázky financované ze státního rozpočtu a zadávané soukromým firmám v oblasti strategických investic.

2) Jaké případné změny navrhujete v oblasti daně z příjmů? Ať už fyzických či právnických osob.

Mají-li podnikatelé dostávat veřejné zakázky, musí se zvýšit daňové výnosy a musí se snížit neproduktivní rozpočtové výdaje. Navrhujeme zrušení rovné daně a návrat k progresivnímu zdanění. Chceme také zvýšení korporátní daně z 20 na 24 procent a zvýšení základní sazby DPH z 20 na 22 procent. Jinak totiž není možné veřejné zakázky investičního charakteru pro podnikatele ze státního rozpočtu financovat, neboť by docházelo k neúměrnému zadlužování státu.

3) Jste pro zachování superhrubé mzdy, tak jak je koncipována v současnosti?

Ne.

4) Souhlasíte s vyššími odvody na sociálním pojištění pro OSVČ, o kterém uvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí?

Obecně se domnívám, že sazba odvodů na sociální pojištění by se měla zvýšit o dvě procenta, protože je o právě o dvě procenta v roce 1997 snížil tehdejší ministr financí Ivan Kočárník. Jsme pro sbližování odvodů mezi OSVČ a zaměstnanci, ale postupným způsobem, aby nebyla podlomena podnikatelská motivace samostatně výdělečných osob.

5) Chcete nějak změnit daň z přidané hodnoty, popřípadě jak?

Jak už jsem říkal, ponechal bych sníženou sazbu DPH na 10 procentech a tzv. základní sazbu bych zvýšil z 20 na 22 procent. Rozdíl mezi sníženou a základní sazbou vidím v rozdílu mezi zbytným a nezbytným zbožím.

Anketa

Souhlasíte s programovými plány Strany práv občanů?

Záznam odpovědí Miloše Zemana

6) Jaké jiné další změny byste v oblasti daní prosazovali?

Radikální snížení 372 daňových výjimek, osvobození a úlev.

7) Máte v plánu snižovat schodek veřejných financí? Na jaké číslo byste se v horizontu čtyř let chtěli dostat?

Za mé vlády v roce 2002 byla dluhový služba 20 miliard korun ročně, dnes je 70 miliard korun. Schodek veřejných financí tvořil 46 miliard korun ročně, dnes je 192 miliard korun. Pokud jde o schodek veřejných financí, považoval bych za ideální, pokud by se nám během 4 let podařilo vrátit k oněm 46 miliardám.

8) Jaké změny chcete v oblasti výdajů státního rozpočtu? Kde je třeba podle vás nejvíce šetřit?

Tvrdá redukce výdajů na státní aparát, mzdy státních zaměstnanců totiž představují největší výdajovou položku státního rozpočtu. Za druhé chceme snížení armádních výdajů minimálně o 20 %. Za třetí bychom snížili sociální výdaje neposkytováním sociálních dávek těm, kteří odmítají nabízenou práci.

9) Jste pro zachování poplatků ve zdravotnictví? Popřípadě, jak byste systém poplatků změnili?

Ne, protože jde o dvojí platbu za tutéž službu, neboť si návštěvu u lékaře dávno platíme z vybraných peněz na zdravotní pojištění. Navrhujeme ale založit lékovou politiku na genericích, která jsou o dvě třetiny levnější, protože nekryjí náklady na patentovou ochranu, a tím řádově ušetřit asi 20 miliard korun ročně.

10) Myslíte si, že důchodová reforma je potřebná? Pokud ano, jakou formu by měla mít?

školení červen 22 - tip do článku

Nemám nic proti tomu, aby se někdo soukromě připojistil. Nevidím ale důvod, proč by mu v situaci v hospodářské krize na to měl stát poskytovat příspěvek. Jsem pro zachování průběžného systému, protože jej nelze vytunelovat. Jsem pro zmíněné zvýšení sociálního pojištění o 2 procenta a tedy o návrat před rok 1997. A v nepos­lední řadě jsem pro vytvoření státního penzijního fondu, který by odstranil dnešní dvacetimiliardový deficit důchodové účtu, tím že by byl financován z dividend ČEZ.

Na otázky serveru Podnikatel.cz odpovídal předseda Strany práv občanů Miloš Zeman.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).