Hlavní navigace

Zvyšuje se minimální nemocenské. Pokud OSVČ uhradí méně, nemocenské jí zanikne

10. 12. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
OSVC, které si hradí nemocenské pojištění, by měly vědět, že se minimální platba od ledna zvyšuje. Pokud uhradí platbu nižší, dojde k jeho zániku.

Nemocenské pojištění je splatné od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, za který se pojistné platí. V měsíci přihlášení k nemocenskému pojištění je pojistné splatné až do konce následujícího kalendářního měsíce.

Od ledna 2021 se minimální platba pojistného na nemocenské pojištění zvyšuje. Bude nově činit 147 Kč. Tento fakt by měly vzít na vědomí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které jsou dobrovolně účastny nemocenského pojištění. 

Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ je stanoveno z měsíčního vyměřovacího základu procentní sazbou ve výši 2,1 %. Měsíční základ nemocenského pojištění si OSVČ určuje svou platbou v rozmezí minimálního a maximálního vyměřovacího základu. V roce 2021 dochází ke zvýšení tohoto minimální měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění na 7 000 Kč. Minimální platba pojistného na nemocenské pojištění tak od ledna 2021 činí 147 Kč (7 000 × 2,1 %).

ZMĚNY V ROCE 2021

Co se všechno změní v roce 2021 pro podnikatele? Změny zákonů na jednom místě

Zvyšte platbu, jinak účast na nemocenském zanikne

Česká správa sociálního zabezpečení doporučuje, aby OSVČ, které doposud platí pojistné na nemocenské pojištění v nižší částce než 147 Kč, provedly včas veškeré úkony spojené s tímto navýšením minimálního pojistného na nemocenské pojištění na 147 Kč. Placení pojistného od ledna 2021 v nižší výši, než je nově stanovené minimum, by znamenalo zánik účasti na nemocenském pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).