Hlavní navigace

Zvětšuje se význam soukromého sektoru pro veřejné služby

23. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podíl veřejných výdajů na HDP značně vzrostl. Od počátku minulého století skoro pětkrát. Současně se od přelomu století dynamicky rozvíjí spojení veřejného a soukromého sektoru při poskytování veřejných služeb (PPP – Public Private Partnership). Rozvoj PPP napomáhá růstu ekonomik jednotlivých zemí. Vyplývá to z výsledků studií členské společnosti KPMG ve Velké Británii.

Sílící poptávka po kvalitnějších službách tlačí na veřejný sektor, který na ni ale nezvládá efektivně odpovídat. Důvodem je monopolistický charakter vztahu státu a občana, izolace od ekomických informací a nedostatečná pružnost rozhodávání při poskytování služeb občanům.

Těmto problémům čelí princip PPP, který přináší flexibilitu reakcí na rostoucí potřeby poskytovaných služeb. Hlavním kritériem jeho efektivnosti je tzv. value for money, což je hodnota, kterou soukromý sektor (či jednotlivý podnikatel) přináší státu za jeho peníze. Jako neefektivní se hlavně ukázaly případy, kdy je soukromý sektor zapojen pouze částečně (např. úklid nemocnice privátní firmou).

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Další rozvoj sektoru PPP by se měl hlavně soustředit na stanovení pravidel, jaké služby může soukromý sektor dodávat a místo dílčích příležitostí přenechat soukromníkům integrované, dlouhodobě poskytované služby. Zakázka pro soukromého poskytovatele by měla být zadána ihned poté, kdy je rozhodnuto veřejnou službu opatřit. Činnost, jako manažerské řízení projektu, vytvoření návrhu dodavatelského systému, koordinace subdodavatelů apod. by měla již řešit soukromá firma. Důležíté je také přesně definovat odpovědnost zúčastněných subjektů.

„V České republice je sice rozvoj PPP a PFI iniciativ na samotném počátku, ale již zde existuje několik významných projektů ve fázi přípravy, jako například projekt modernizace železniční trati Praha–Kladno s výstavbou připojení na Letiště Ruzyně, regenerace brownfieldu Ponava v Brně, dva úseky dálnice D3 Tábor-Bošilec, vybudování, financování a údržba nového vysokoškolského areálu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem nebo komplexní modernizace Krajské nemocnice Pardubice,“ dodala Eva Racková, partnerka společnosti KPMG Česká republika.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).