Hlavní navigace

Daně a účetnictví

Do postele nebo na dovolenou? Nemocenská 2008

Nemocenská je sociální dávka, která nahrazuje ucházející příjem účastníkům nemocenského pojištění, jenž byli uznáni dočasně práce neschopnými z důvodu nemoci či úrazu nebo jim byla nařízena karanténa. Nemocenská se poskytuje také v době ústavní péče nebo komplexní lázeňské péče.

Doba čtení: 6 minut

Odpisy hmotného majetku v účetnictví a daňové evidenci

Dlouhodobý hmotný majetek patří mezi stálý majetek podniku. Nespotřebovává se jednorázově, ale postupně se opotřebovává. Jeho opotřebení je vyjádřeno v odpisech. Jaká je daňová uznatelnost odpisů? Jaké metody lze použít při výpočtu daňových a účetních odpisů?

Doba čtení: 7 minut

Jak na přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2007 (1)

Začátek roku je každoročně spojen s přípravou a podáním přiznání k dani z příjmů. Ačkoliv se tiskopis daňového přiznání oproti minulému roku příliš nezměnil, jeho vyplnění může být v některých případech složité, mimo jiné i proto, že vyžaduje dobrou znalost jednotlivých ustanovení zákona o daních z příjmů.

Doba čtení: 5 minut

Slevy trochu jinak – ušetřete na daních!

Vyplňování daňového přiznání může mít i příjemnější stránky. Slevy na dani z příjmů. Přinášíme přehled slev a daňových zvýhodnění, které můžete uplatnit při výpočtu daně příjmů jako fyzická osoba. Na co máte nárok v roce 2008? Jak se změnila výše slev na dani z příjmů po daňové reformě?

Doba čtení: 7 minut

Z diskuze: Jak dlouho uchovávat účetnictví u OSVČ?

Po které době se mohou účetní materiály skartovat? Lze zahrnout příjem za prosincovou fakturu do zdaňovacího období 2007? Kdy pro mě vzniká povinnost stát se plátcem DPH? I takové dotazy zaznívají v našich diskuzích. Tentokrát vybíráme nejzajímavější otázky s odpověďmi z tématu Účetnictví.

Doba čtení: 4 minuty

Pohledávky nemusí skončit u soudu, řešit je můžete i jinak

Pohledávky po splatnosti jsou problémem mnoha podnikatelů. Vymáhat je lze vlastními silami, přes inkasní agenturu nebo advokátní kancelář. Soudní řešení nemusí být vhodné vždy a pro všechny druhy pohledávek. Vymáhání pohledávek jako běžná B2B služba však není zadarmo.

5. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nevěšte hlavu, vyplnit daňové přiznání může být „hračka“

Reforma veřejných financí trochu zamotala hlavu všem drobným podnikatelům hlavně tím, jak se nově bude vyplňovat daňové přiznání a jak na výpočet daně. Rok 2007, který zůstal ještě bez poskvrny, už začínají mnozí sumarizovat. Proto vzorově ukážeme, jak vyplnit přiznání při výdajích procentem.

1. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Než skartujete fakturu, raději měřte dvakrát

Podnikatelé by neměli podceňovat nakládání s dokumenty ve firmě, jejich uchování ani případnou likvidaci. Na všechno totiž existují rozsáhlá a složitá pravidla a nikdo nemůže s firemními dokumenty nakládat, jak se mu zlíbí.

30. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Daňový rébus: skutečné výdaje nebo procento z příjmů?

Žádné doklady, žádná jejich evidence a archivace podle příslušných zákonů, nižší základ daně i úspora nákladů. Tyto výhody přináší ve většině případů výdaje uplatňované procentem z příjmů, tzv. paušální výdaje. Ne vždy je však jejich využití optimální a pro každého vhodné. Záleží na několika faktorech.

Doba čtení: 6 minut

Daňová evidence nebo účetnictví? (2)

Účetnictví je poměrně složitá věc. Zatímco studenti středních a vysokých škol stráví studiem účetnictví několik semestrů až let, podnikatel je často hozený do vody a musí se naučit plavat sám. Anebo využít služeb outsourcingových společností. Ovšem odpovědnosti za účetnictví se tím nezbaví.

2. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Neotálejte a snižte si ještě letos základ daně

Reforma veřejných financí už nedočkavě postává za dveřmi Nového roku a firmy tudíž mají posledních necelých 14 dní na to využít dosavadního daňového systému. Tradičně se rovněž s koncem roku pojí snaha podnikatelů o snížení základu daně. Způsobů mají hned několik.

Doba čtení: 5 minut

Připravte se na daňovou reformu včas!

Daňová reforma už ťuká na dveře a regionální hospodářské komory proto začínají pořádat pro podnikatele speciální informační semináře a diskuze ohledně změn platných od Nového roku. Příští týden přinese i několik seminářů speciálně pro účetní a semináře zaměřené na získávání peněz ze strukturálních fondů.

18. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

FUTURUM: Podnikatelské mise do zahraničí

Začátek listopadu připomíná povinnosti OSVČ odvést zálohy na sociální a zdravotní pojištění a organizacím odvod pojistného. Na příští týden se chystá řada seminářů, školení a odborných setkání. Podnikatelé se mohou zúčastnit dvou zahraničních podnikatelských misí do Bulharska, Indonésie a Vietnamu.

4. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nájmy v kancelářských budovách budou neměnné nebo nižší

Podnikatelé, kteří si pronajímají prostory v administrativních budovách, se nemusejí obávat navyšování nájmu. Bude minimální nebo žádné. To se týká většinou těch, kteří mají své kanceláře ve špičkově vybavených nemovitostech v atraktivních lokalitách Prahy či Brna. Ostatní se mohou naproti tomu dočkat i výrazných slev.

19. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Prevence pohledávek: První krok k penězům

Prevence je nejlepší způsob řešení pohledávek po splatnosti.

18. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Sociální pojištění odkrojí čtvrtinu z každé vydělané koruny

Sociální pojištění stojí při debatách o celkové daňové zátěži lidí trochu stranou. Neprávem, protože obyvatelé většiny evropských zemích odvedou na sociálním pojištění vyšší částku než na dani z příjmu fyzických osob. A v České republice je sociální pojištění jedno z nejvyšších na světě.

26. 9. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zdravotní pojištění jako skrytá daň. Jak na výpočet u OSVČ?

Podnikatelé v Česku platí stejně jako v ostatních zemích Evropské unie poměrně vysoké zdravotní pojištění. Pro osoby samostatně výdělečně činné přitom není vůbec jednoduché vyznat se v povinnostech, jaké mají vůči zdravotní pojišťovně, anebo v tom, jak si spočítat minimální vyměřovací základ.

24. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Katastr nemovitostí nemusí být nočním strašákem, stačí se jen dobře zorientovat

Katastr nemovitostí zastupuje ve společnosti nezastupitelnou roli. Nemůže se Vám díky jeho správě stát, že Vám někdo prodá střechu nad hlavou a zároveň se vyhýbáte riziku, že koupíte nemovitost od podvodníka. Leč každý úřad není neomylný a díky lidské chybě může nastat problém. Je proto dobré se v jeho evidenci řádně vyznat.

9. 7. 2007 0:00
Doba čtení: 1 minuta