Hlavní navigace

Výpočet daně z pozemku

Základem pro výpočet daně z pozemku je vždy jejich výměra. V případě, že se na pozemku nachází nějaká stavba, budete od výměry pozemku odečítat právě zastavěnou plochu. První, čím budete násobit výměru pozemku, je cena pozemku. Počítá se s ní, ale pouze typu A – orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, ovocný sad a typu B – trvalý travní porost. Průměrnou cenu za 1 m2 u těchto pozemků vyhlašuje pro jednotlivá katastrální území ministerstvo zemědělství. 

Dále je to C – hospodářský les a D – rybník s intenzivním a průmyslovým chovem ryb. U těchto typů pozemků budete cenu za 1 m2 zjišťovat v cenových předpisech, případně se dá použít částka 3,80 Kč. U pozemků typu A činí sazba 0,75 %, u typu B až D 0,25 %. U zpevněných ploch pro podnikání dělá sazba v závislosti na typu podnikání buď 5 Kč, nebo 1 Kč za m2

Pokud máte stavební pozemek, činí sazba 2 Kč za m2. V případě stavebních pozemků budete ještě potřebovat koeficienty podle velikosti obce a výměra pozemků se ještě násobí místním koeficientem. 

S výpočtem pomůže kalkulačka daně z nemovitých věcí, výši daně se dozvíte i vyplněním interaktivního formuláře, který pomůže s vyplněním i výpočtem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).