Hlavní navigace

Opravy základu daně a kontrolní hlášení

V případě opravy základu daně a výše daně podle § 42 zákona o DPH jde o samostatné zdanitelné plnění spadající do období, kdy odběratel obdržel opravný daňový doklad (§ 42 odst. 3 písm. b) zákona o DPH). Tyto změny budou uvedeny v řádném kontrolním hlášení. Pokud je výše opravy vyšší než 10 000 Kč, uvede se v oddíle A.4. (dodavatel) nebo B.2. (odběratel). V případě, že je hodnota opravy nižší než limit 10 000 Kč včetně daně, uvede se do oddílu A.5. kontrolního hlášení nebo B.3. 

V hlášení se uvede rozdíl mezi opraveným a původním základem daně, resp. i rozdíl mezi opravenou a původní daní, pro vykázání tohoto rozdílu se využije sloupec „základ daně“, resp. sloupec „daň“. Evidenční číslo dokladu bude číslo opravného daňového dokladu (náležitosti stanoví § 45 zákona o DPH). Datum uskutečnění dotčeného plnění je podle § 42 odst. 3 zákona o DPH.

Související úpravy odpočtu daně na straně příslušného příjemce zdanitelného plnění se uvádějí v souladu s postupy definovanými ustanovením § 74 zákona o DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).