Hlavní navigace

Výdaje procentem z příjmů

Výdaje stanovené procentem z příjmů (paušální výdaje) jsou nejjednodušším způsobem uplatnění výdajů v daňovém přiznání. Podnikatel totiž nemusí vést daňovou evidenci a výdaje stanoví procentem z dosažených příjmů.

80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; (od roku 2018 nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč)

60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; (od roku 2018 nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč)

30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; (od roku 2018 nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 300 000 Kč),

40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti a příjmů autora; (od roku 2018 nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 400 000 Kč),

Způsob uplatnění výdajů nelze zpětně měnit.

Jestliže má podnikatel více druhů příjmů, musí pro různé druhy příjmů, uplatnit i různé procento výdajů. Jednotlivé druhy příjmů a výdajů z podnikání se nesmí sčítat a ani nejde na některé uplatnit výdaje skutečné a na jiné paušální. 

Kombinace je povolena jen u příjmů z podnikání a současném pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů. Jedná se totiž o samostatné dílčí základy daně z příjmů.

V paušálu jsou obsaženy veškeré výdaje podnikatele, včetně mezd, odpisů majetku, sociálního a zdravotního pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).