Hlavní navigace

DPH 2015

Daň z přidané hodnoty (DPH) je jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Placena je při nákupu většiny zboží a služeb. Pokud je dodavatel registrován jako plátce, musí odvést z obchodu část hodnoty, pokud je tento obchod předmětem daně. Naopak odběratel si za jistých podmínek může zažádat o vrácení daně, kterou při obchodu dodavateli (plátci) zaplatil. 

Platí tři sazby: základní sazba 21% , snížená 15%. Od roku 2015 platí třetí sazba DPH ve výši 10 %. Do této sazby patří nezbytná dětská výživa, knihy a léky včetně kontrastních látek, radiofarmak, antikoncepce či veterinárních léčiv.

1. den #EET: systém bez potíží, ale i nefunkční pokladny a chybující podnikatelé

Zatímco systém EET 1. den provozu zvládl bez větších problémů, část podnikatelů měla potíže s pokladnami. Někteří restauratéři zase zapomněli na nižší DPH.

Doba čtení: 4 minuty

Měli plátci DPH rok na přípravu na kontrolní hlášení? Ne, jde o Babišův mýtus

Babiš rád tvoří texty o mýtech a pravdách. Sám je ale občas zaměňuje. Naposledy tím, že plátci DPH prý měli rok času na přípravu na kontrolní hlášení.[KOMENTÁŘ]

Doba čtení: 4 minuty

Absolutní rekord v počtu nespolehlivých plátců DPH. Listopad přepíše tabulky

Registr nespolehlivých plátců se v listopadu otřásl v základech. Jedná se o největší nárůst od doby, co se nespolehliví plátci určují.

7. 12. 2015 14:35
Doba čtení: 2 minuty

Jaké jsou výhody a nevýhody plátce DPH? A jak zrušit dobrovolnou registraci?

Provozovatel malého e-shopu se stal dobrovolným plátcem DPH, jenže záhy zjistil, že odvádět DPH nemusí být pro něj až tak výhodné. Co s tím?

Doba čtení: 2 minuty

Za dva červencové dny přibylo více nespolehlivých plátců než za celý rok 2013

Finanční správa začala důsledně využívat institut nespolehlivého plátce DPH a na statistikách je to hned znát. Nespolehlivých plátců přibývají desítky denně.

3. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Uděláme vše pro to, aby #EET neprošla, pohrozil Kalousek

Opozice se netají svým negativním postojem vůči chystané elektronické evidenci tržeb. Pohrozila dokonce obstrukcemi. Další jednání se odsouvá na červenec.

24. 6. 2015 12:38
Doba čtení: 2 minuty

DPH za online reklamu dostanete zpět. Jak ji ale doložit při kontrole berňáku?

E-shop, který ke svému podnikání využije online reklamu, má nárok na vrácení DPH. Jak ji ale doložit v případě daňové kontroly? Ne vždy stačí daňový doklad.

Doba čtení: 2 minuty

Reverse – charge se v červenci opět rozšíří, další položky následují v září

Režim reverse – charge se po třech měsících opět rozšíří o nové položky. Další navíc budou následovat v září a na začátku příštího roku.

19. 6. 2015 12:18
Doba čtení: 1 minuta

Reverse – charge se zřejmě rozšíří o další položku

Od začátku roku se režim reverse – charge rozšířil o nové druhy zboží. Tendence rozšiřování nekončí. Mezi další položky přibudou zřejmě zemědělské komodity.

21. 5. 2015 16:07
Doba čtení: 1 minuta

Počet nespolehlivých plátců DPH roste, nejvíce jich sídlí v Praze

Nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty přibývá. Mějte se před nimi na pozoru hlavně v metropoli a Jihomoravském kraji, kde jich má sídlo největší počet.

Doba čtení: 1 minuta

Stovky podnikatelů mají podat přiznání k DPH, zatím tak učinil jen zlomek z nich

Několik stovek podnikatelů by do 20. dubna mělo kvůli změně místa plnění podat přiznání k DPH a doplatit daň. Většina z nich tak ale zatím neučinila.

Doba čtení: 4 minuty

7 nových položek, na které od dubna platí režim reverse – charge

Dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody či herních konzolí, to jsou některé z položek, na které se nově vztahuje režim reverse – charge.

Doba čtení: 2 minuty

Režim reverse – charge se za tři týdny rozšíří o řadu nových položek

Od 1. dubna musí podnikatelé počítat s tím, že se režim reverse – charge rozšíří o další položky. Půjde například o dodávky mobilů či notebooků.

Doba čtení: 2 minuty

Přehled největší a nejčastější kritiky elektronické evidence tržeb

Nepřipravený, diskriminující, nefunkční. Taková kritika se snáší na plán zavedení elektronické evidence tržeb. Co na to Andrej Babiš a spol.? Možná ho odloží.

Doba čtení: 6 minut

Na stát budeme vydělávat o 3 dny méně. Den daňové svobody připadá na 22. června

Den daňové svobody v letošním roce přichází dříve než vloni. Souvisí to se změnami v daňovém systému, které rok 2015 přinesl.

19. 2. 2015 11:37
Doba čtení: 2 minuty

Nejhorší novinka roku 2015? Elektronická podání pro majitele datových schránek

Za nejhorší legislativní novinku roku 2015 považují podnikatelé povinná elektronická podání pro majitele datových schránek a případnou automatickou pokutu.

13. 2. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na co si dát v praxi pozor při obchodování s nespolehlivým plátcem DPH?

Obchodník se musí mít vždy na pozoru. Heslo „důvěřuj, ale prověřuj“ platí i v byznysu. Co hrozí, pokud uzavřete obchod s nespolehlivým plátcem daně?

29. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Máme seznam sazeb DPH ve všech zemích EU u elektronických slu­žeb

Při poskytování elektronických služeb koncovému zákazníkovi se mění místo plnění u DPH. Nově záleží na zemi zákazníka. Máme aktuální seznam sazeb DPH v EU.

27. 1. 2015 8:47
Doba čtení: 3 minuty

Co se stane, když u elektronických služeb odvedete DPH do špatné země?

Se změnou místa plnění u elektronických služeb a DPH se pojí řada problémů. Víme, co se stane, pokud odvedete DPH do špatné země.

Doba čtení: 4 minuty

Jak určit místo plnění u DPH? To je oříšek pro podnikatele i pro odborníky

Změna určení místa plnění u DPH motá hlavu nejednomu podnikateli. Jak se navíc ukázalo na konkrétním složitějším příkladu, úplně jasno nemají ani odborníci.

Doba čtení: 6 minut

Ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet zpřísnilo, dá se mu však vyhnout

Od roku 2015 se zpřísnilo ručení za DPH při platbě na jiný než registrovaný účet. Snížila se totiž hranice pro jeho uplatnění. Ručení se ale stále dá vyhnout.

13. 1. 2015 15:22
Doba čtení: 2 minuty

Týkají se vás změny určení místa plnění u DPH? Zkontrolujte to s naším přehledem

Nový rok přinesl části podnikatelů nemilou novinku v podobě změn při stanovení místa plnění u elektronických služeb koncovým zákazníkům. Víme, koho se týkají.

Doba čtení: 7 minut

To, co vyšlo ve Sbírce zákonů, neplatí. Reverse – charge se rozšíří až od dubna

Nařízení vlády, které rozšiřuje systém reverse – charge, vyšlo ve Sbírce zákonů s chybou. Podle textu by se totiž reverse – charge rozšířil už od ledna.

Doba čtení: 2 minuty

Velký rozcestník změn v roce 2015, které se dotknou podnikatelů

Rok 2015 rozhodně není chudý, co se nových zákonů týče. Zorientujte se ve změnách za pomoci našeho velkého rozcestníku.

1. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Máme shrnutí, jak si poradit se změnou místa plnění u elektronických slu­žeb

Od roku 2015 musí poskytovatelé elektronických služeb danit tyto služby DPH v místě usazení koncového spotřebitele. Vyplatí se proto využít jedno správní místo.

Doba čtení: 2 minuty

Limit pro registraci k DPH zůstává na 1 milionu Kč, reverse-charge se rozšíří

Poslanci včera stihli schválit novelu zákona o DPH, která ponechává limit pro registraci na 1 milionu Kč, rozšiřuje reverse-charge či zavádí kontrolní hlášení.

Doba čtení: 4 minuty

Podnikatelé si musí připadat jak ve zlém snu. Opět neví, jak bude vypadat DPH

Do konce roku zbývá necelých 14 dní a desetitisíce podnikatelů neví, zda se nestanou plátci DPH. Opakuje se tak situace z konce roku 2012. (KOMENTÁŘ)

Doba čtení: 3 minuty

Zmatek kolem pravidel DPH, senátoři novelu nepodpořili

Plátci DPH zůstávají před koncem roku v nejistotě. V pravidlech, podle kterých by se mělo DPH řídit, zatím nemají jasno ani ti nejvyšší.

Doba čtení: 2 minuty

Elektronicky poskytované služby se budou danit na jednom místě

Od příštího roku se mění některá pravidla pro určení místa plnění. Z pohledu DPH budou některé služby bez rozdílu vždy zdaňovány v místě příjemce služby.

10. 12. 2014 16:33
Doba čtení: 3 minuty

Zkomplikuje třetí sazba DPH daňové přiznání? Podle finanční správy jen minimálně

Třetí sazba DPH, která začne platit od roku 2015, se promítne i ve změnách formulářů daňového přiznání. Větší komplikace by to ale podnikatelům přinést nemělo.

2. 12. 2014 14:27
Doba čtení: 1 minuta