Hlavní navigace

OSVČ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na pár otázek ohledně OSVČ(neplátce DPH)

1. Nedávno mi bylo zodpovězeno na dotaz, že pokud využívám paušální výdaje(60%) , tak nemusím prokazovat žádné výdaje. Takže pokud by přišla kontrola z FÚ, žádné FAP a účtenky po mně nebude chtít ? Všude mi bylo tvrzeno, že doklady archivovat musím. Nepotřeboval bych žádný doklady ani kdybych prodával použité zboží ?

2. Co vše musí obsahovat faktura přijatá, kterou si dávám do nákladu. Musí obsahovat mojí fakturační adresu? a pokud ano jak to, že do nákladů můžu uplatnit obyčejnou účtenku, která nic takového neobsahuje.

3. Pokud nakupuji ze zahraničí v EU a výdaje přesáhnou 326 tis. musím odvádět DPH, je to tak stejně, kdybych nakupoval ze zemí, které nejsou členskými státy EU(např.: Čína) ?

4. Pokud bych nakupoval od nepodnikatelů použité zboží na kupní smlouvu, stačilo by místo kupní smlouvy, aby balík poslal na dobírku a jako doložení výdajů pro FÚ by stačilo doklad o zaplacení dobírky ?

Aleš
8. 4. 2020 20:12

Odpověď

Dobrý den,
musíte rozlišovat mezi uplatněním výdajů pro účely daně z příjmů a daňovými doklady pro účely DPH.
k bodu 1.
z hlediska uplatnění výdajů pro účely daně z příjmů - pokud uplatňujete paušální výdaje, pak skutečně žádné účtenky ani faktury schovávat nemusíte. Pokud byste byl zároveň plátcem DPH a uplatnil si z přijatých dokladů DPH, pak samozřejmě daňové doklady pro účely DPH archivovat musíte.
K bodu 2.
Účtenky bez Vašich údajů jsou vymezeny zákonem o DPH jako zjednodušené daňové doklady. Tyto doklady lze mezi plátci DPH použít u plnění ve výši do 10.000,- Kč.
K bodu 3.
Vámi uváděný limit 326 ti. Kč je jedním z vícero kritérií, kdy se osoba povinná k dani (rozuměj DPH - zjednodušeně podnikatel) stává osobou identifikovanou k dani.
Toto ustanovení se nevztahuje na dovoz zboží tj. ze dovoz z třetích zemí.
K bodu 4.
Pokud budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, nemusíte prokazovat nic. Pokud povedete daňovou evidenci musíte dle §7b odst. 1 zákona o daních z příjmů vést údaje o majetku a dluzích. - cituji:
(1) Daňovou evidencí se pro účely daní z příjmů rozumí evidence pro účely stanovení základu daně a daně z příjmů. Tato evidence obsahuje údaje o
a) příjmech a výdajích, v členění potřebném pro zjištění základu daně,
b) majetku a dluzích.

Pak musíte prokázat jaké zboží jste nakoupil a toto zboží evidovat. K tomu pouhá platba dobírky stačit nebude.

Přeji klidné dny.

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).