Hlavní navigace

DPH - identifikovaná osoba - hlášení/přiznání

Dobrý den, chci se zeptat několik otázek ohledně plátcovství DPH. Jsem OSVČ - zahraniční fyzická osoba - Identifikovaná osoba - neplátce DPH (brzy se možná stanu plátcem DPH). Prozatím berme situaci, že jsem neplátcem v tuzemsku.
1. Aktuálně nejsem plátce DPH, Počítá se do obratu (1 mil. Kč) i služba poskytnutá firmě na Slovensku (jde o plátce DPH) nebo počítám do obratu pouze vydané faktury v rámci tuzemska?
2. Jak je to se zbožím pořízeným ze 3. zemí (konkrétně z Číny)? Nastávají dva případy:
a) pořídím zboží, zboží mi celní zpráva proclí, odvetu clo i DPH. Musím uvádět tuto skutečnost v přiznání k DPH nebo Kontrolním hlášení?
b) druhou možností je, že celní zpráva zboží neproclí. V tomto případe nemusím DPH a clo ke zboží řešit nebo odvádím ke zboží DPH na vstupu? Do kterého hlášení píšu?
c) pokud je zboží do 22 eur, neodvádím nikde DPH, ani clo? V případě od 22 eur už uvádím i v přiznání?
3. Kdy podávám přiznání k DPH a kdy kontrolní hlášení? Co vše vlastně ve vztahu k bodům výše vyplňuji do těchto dokumentů?
4. Jak to je s DPH u Facebooku a Google? V těchto dvoch platformách mám výdej za uplynulé období. Odvádím někde DPH? Kde musím tyto výdaje uvádět? Stejně v přiznání k DPH?

Děkuji.

Milan

Milan
16. 4. 2020 23:33

Odpověď

Dobrý den,
Pokud budeme vycházet z předpokladu, že jste osoba povinná k dani (zjednodušeně podnikatel) v tuzemsku (ČR) neplátce DPH. Budu brát, že nejste identifikovaná osoba. Pak otázce:
1. Podle § 4a zákona o DPH se obratem rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku... jedná se tedy o plnění tuzemská. Pokud poskytnete službu osobě povinné k dani v rámci EU, jedná se o plnění s místem mimo tuzemsko a tudíž se do obratu nezahrnují.
Zároveň se ale poskytnutím takové služby stáváte osobou osobou identifikovanou, pokud poskytnutá služba není na Slovensku osvobozena od DPH - viz § 6i zákona o DPH
2. a. Nikam nic neuvádíte - neste plátce DPH a dovoz zboží ze třetích zemí nemá ve Vašem případě s ohledem na DPH žádný vliv.
2. b. Platí to samé jako u 2.a. s tím, že zboží nepodléhá clu.
2. c. Platí to samé co u 2. a.
3. Pokud jste neplátce, nic nepodáváte. Jinak přiznání k DPH a kontrolní hlášení se podávají společně.
4. Přijetím takové služby se stáváte osobou identifikovanou k dani dle § 6h zákona o DPH. Máte povinnost se zaregistrovat a podat daňové přiznání k DPH a daň odvést v tuzemsku, ale bez nároku na odpočet.

Přeji klidné dny.

Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).