Hlavní navigace

Dvojí daň DPH

Dobrý den,
zakoupil jsem v Německu nový vůz Suzuki a to na rodné číslo a zaplatil DPH v Německu ve výši 19%.
Pro přihlášení vozu v České republice mi bylo sděleno , že musím zaplatit opětovně DPH ve výši 21% na finančním úřadu v ČR.Tak jsem znovu zaplatil DPH ve výši 21% abych mohl auto přihlásit v ČR.
Doklady o zaplacení DPH v ČR jsem zaslal do Německa se žádostí o vrácení DPH. Z Německa mi bylo sděleno , že v případě , že je vozidlo koupené na rodné číslo , tak nemělo být DPH placeno v ČR a mám chtít DPH vrátit v ČR. Po návštěvě finančního úřadu v ČR mi bylo sděleno , že postupovali správně a mám vymahat DPH v Německu. Jsem v začarovaném kruhu a nevím kde je pravda .Dle sdělení kamaráda , který obchoduje s vozidly a jeho dotazu na jeho daňového poradce mi bylo sděleno, že je chyba na finančním úřadě v ČR , který si chybně vykládá zákon.
Žádám o radu , co je správné a jak dále postupovat.
S pozdravem Ing.Leitermann Václav

Ing.Václav
27. 2. 2018 11:53

Odpověď

Dobrý den,

v prvé řadě předpokládám, že zakoupení vozu "na rodné číslo" znamená, že šlo o nákup mimo podnikání, tedy řečeno slovy zákona o DPH, mimo ekonomickou činnost.

Dále je podstatný statut vozu, to znamená, jestli Vámi uvedený "nový vůz" je "nový dopravní prostředek" ve smyslu § 4 odst. 4 písm. b) zákona o dani z přidané hodnoty. Novým dopravním prostředkem je myšleno mj. "motorové pozemní vozidlo s obsahem válců větším než 48 cm3 nebo s výkonem větším než 7,2 kW, pokud bylo dodáno do 6 měsíců ode dne prvního uvedení do provozu nebo má najeto méně než 6 000 km".
I. Hledisko kupujícího - pořizovatele

Jde-li ve Vašem případě o nákup nového dopravního prostředku, vztahují se na Vás tato ustanovené zákona o DPH:

1) Předmět daně - § 2 odst. 1 písm. c) bod 2.
Pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu za úplatu osobou nepovinnou k dani (= nepodnikatelem) je předmětem daně. Přitom na pořízení nového dopravního prostředku se NEVZTAHUJE vynětí z předmětu daně, kterým je pořízení zboží do 326 000 Kč dle § 2a odst. 2 písm. a) zákona o DPH. Velikost úplaty za pořízené auto tedy nehraje roli.

2) Podání daňového přiznání a další procedury - § 19 odst. 6
„ Osoba, která není plátcem, a pořizuje v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu, který bude registrován k provozu v tuzemsku, je povinna předložit daňové přiznání, ke kterému přiloží kopii daňového dokladu, hlášení o pořízení nového dopravního prostředku do 10 dnů ode dne pořízení; tuto lhůtu nelze prodloužit. Na základě tohoto daňového přiznání správce daně vyměří částku daně, kterou je pořizující osoba povinna zaplatit místně příslušnému správci daně do 25 dnů ode dne, kdy jí daň byla vyměřena.“

Z hlediska českého daňového práva jste tedy byl povinen předložit DP (s uvedením transakce na ř. 64) a uvedené doklady, a poté počkat na vyměření daně (doručení platebního výměru) finančním úřadem. Úhrada daně má pak lhůtu do 25 dnů ode dne doručení výměru.

Formulář „hlášení o pořízení nového dopravního prostředku“, který je třeba doručit finančnímu úřadu spolu s daňovým přiznáním, je k dispozici např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/ms-prime-dane/5527_3.pdf

Kupujícímu, tedy v terminologií ZDPH „pořizovateli“ je nový dopravní prostředek zaregistrován v registru silničních motorových vozidel až na základě prokázání, že byla DPH z pořízení vozidla zaplacena.

II. Hledisko dodavatele

Pro dodavatele, který dodává nový dopravní prostředek do jiného členského státu, jde o dodání OSVOBOZENÉ od daně z přidané hodnoty. Otázka je, jestli se ve Vašem případě nestala ta chyba, že jste prodávajícího při uzavírání kontraktu neupozornil na to, že jde o přeshraniční dodání dopravního prostředku, který bude užíván v ČR, a že tedy budete daň přiznávat v ČR. Systém uplatňování DPH rozhodně nepřipouští, aby daň byla z jedné transakce uplatněna dvakrát, vždy má na výběr daně nárok jen jeden členský stát. Pokud jsou splněny výše uvedené předpoklady (jedná se o nový dopravní prostředek, který bude užíván v ČR), nárok na výběr daně má ČR a pro německého dodavatele jde o plnění osvobozené s nárokem na odpočet.

Zrcadlová situace, kdy český dodavatel dodává nový dopravní prostředek do EU, je popsána např. v 19 odst. 4 – jde vždy o osvobozené plnění. Český zákon dále v § 19 odst. 8 říká, že na dokladu musí být uveden údaj, že se jedná o nový dopravní prostředek, a údaje tuto skutečnost potvrzující (např. najeté km). Německý zákon o DPH nepochybně obsahuje obdobné požadavky, postup je v této věci harmonizován v rámci celé EU.

Na úrovni EU platí pro uplatňování DPH Směrnice č. 2006/112/ES, která má osvobození dodání nových dopravních prostředků zakotveno v čl. 138 odst. 2. písm. a). Směrnice je nadřazena vnitrostátní daňové úpravě jednotlivých členských států.

III. Závěr

V daném případě mělo jít o v Německu osvobozené plnění dle čl. 138 Směrnice, resp. dle německého zákona o DPH. V ČR se potom jedná o plnění, které je předmětem DPH. Pořizovatel musí finančnímu úřadu podat daňové přiznání, hlášení o pořízení nového dopravního prostředku a doklad od dodavatele; dále pak po vyměření daně je povinen DPH zaplatit. Pořizovatel – osoba nepovinná k dani nemá nárok na odpočet. Nápravu situace je nutno řešit s německým dodavatelem. Navrhuji předložit mu doklady o platbě daně v ČR a požádat jej, s odkazem na dané ustanovení Směrnice, aby vystavil opravný daňový doklad (analogicky k dokladům vystavovaným dle § 45 českého ZDPH) bez DPH a poté daň vrátil.

S pozdravem a přáním úspěšného vyřešení Vaší situace

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).