Hlavní navigace

Daňové přiznání - důchodce pronajímá pole

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s daňovým přiznáním v této situaci:
Otec je od května 2020 v důchodu. Dal mi potvrzení o zdanitelných příjmech do toho května. Potvrzení, že platil členské příspěvky do "ROH" a výpis z účtu, kde má 37 200 od družstva za pronájem pole. Za rok 2020 mu udělám daňové přiznání z těchto podkladů.
Jak to bude příští rok? za rok 2021, kdy je celý rok už v důchodu a jen má příjem z pronájmu pole, které pronajímáe zdejšímu zemědělskému družstvu za 37 200 ročně?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

S pozdravem Nováková

Bája
15. 2. 2021 6:20

Odpověď

Vážená paní Nováková,

v souladu s ustanovením § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, platí, že daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je mimo jiné povinen podat každý, jehož roční příjmy (zdaňované v daňovém přiznání) přesáhly 15 tis. Kč.

Znamená to tedy, že Váš tatínek bude muset za rok 2021 daňové přiznání podat a příjmy z nájmu ve výši 37 200 Kč do něj uvést. Pokud ale tatínek nebude mít žádné další významné příjmy, pak s ohledem na možnost uplatnění výdajů, existenci slev na dani atp. bude jeho daňová povinnost nulová.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).