Hlavní navigace

Příjem z pronájmu společných prostor částí domu

Dobrý den,
bydlím v panelovém domě, kde je pronajímána část domu. V této souvislosti mi vzniká příjem cca 30 korun ročně.
Byt vlastníme s manželkou (SJM). Je nutné i takto malou položku zahrnout do daňového přiznání (já jsem OSVČ, manželka zaměstnanec)?
Pro tento rok jsem se také přihlásil k paušální dani. Pokud vznikne tento příjem i příští rok, bude to znamenat, že musím podat daňové přiznání? Odpadá tato povinnost, pokud si tuto položku zahrne do daňového přiznání manželka?
Děkuji.

Jakub
15. 2. 2021 16:15

Odpověď

Dobrý den,

co se týče příjmů z nájmu, zákonem o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.) není definována nějaká minimální hranice (výše) příjmů, do které by se příjmy nedanily. Obecně tedy platí, že i přijaté nájemné ve výši 30 Kč za zdaňovací období je nutné zdanit.

Relevantní je v této souvislosti ustanovení § 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů, podle kterého se příjmy ze společného jmění manželů zdaňují jen u jednoho z manželů. Jinými slovy zákon Vám umožňuje, abyste se s manželkou domluvili, kdo daný příjem zdaní.

Za rok 2020 tedy můžete postupovat buď tak, že příjem ve výši 30 Kč zahrnete Vy do svého daňového přiznání, nebo že nájemné budete z daňového pohledu považovat za příjem manželky. Druhá alternativa by znamenala, že pokud by Vaše manželka podávala daňové přiznání, tento příjem by do něj zahrnula. Vaše manželka by ale mohla také využít možnost, že by požádala (při splnění zákonných podmínek) svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování, v rámci kterého by k takto nízkému příjmu nebylo přihlíženo. Obecně totiž platí, že o provedení ročního zúčtování je možné zaměstnavatele požádat i tehdy, pokud má zaměstnanec jiné příjmy do výše 6 tis. Kč ročně. Samozřejmě je ale nutné splnit další podmínky (například že zaměstnanec u zaměstnavatele učinil - podepsal prohlášení k dani atp.).

V zásadě stejný postup je možné zvolit i pro rok 2021. I kdybyste se rozhodl, že příjem v podobě nájemného v takto nízké výši zdaníte Vy, samo o sobě to neznamená, že byste nemohl využít paušální daně, neboť na ni byste neměl nárok v případě, pokud by Vámi zdaňované příjmy z nájmu, z kapitálového majetku a případné ostatní příjmy (u všech příjmů jde o příjmy zdaňované v daňovém přiznání) přesáhly 15 tis. Kč ročně.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).