Hlavní navigace

Daňové přiznání

V roce 2020 jsem byl až konce října zaměstnán, od té doby jsem OBZP.
Od 1.3.2021 budu opět zaměstnán.
Od minulého zaměstnavatele mám Potvrzení o zdanitelných příjmech (je tam uvedeno, že roční zúčtování nebylo provedeno).
Jaké kroky musím provést pro daňové přiznání? (Stačí mi potvrzení, co mám, nebo musím bývalého zaměstnavatele ještě o něco požádat? Je možné, že by mi to v březnu zúčtoval nový zaměstnavatel nebo ho budu muset vyplnit sám?)

Petr
19. 2. 2021 8:07

Odpověď

Dobrý den,

pokud budete podávat daňové přiznání, pro jeho vyplnění Vám ohledně příjmů ze závislé činnosti bude stačit potvrzení o zdanitelných příjmech, které Vám zaměstnavatel vydal. Do daňového přiznání poté budete uvádět i případné další příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nejsou od daně osvobozené a nebyly zdaněny tzv. srážkovou daní. Může se tedy jednat například o příjmy z nájmu, některé příjmy z prodeje cenných papírů atp.

Současně si dovoluji upozornit na ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.), podle kterého nejste povinen podat daňové přiznání za předpokladu, že jste měl příjem ze závislé činnosti jen od jednoho zaměstnavatele (nebo postupně od více zaměstnavatelů), učinil (podepsal) jste u zaměstnavatele/ů tzv. daňové prohlášení a neměl jste jiné v daňovém přiznání zdaňované příjmy vyšší než 6 tis. Kč. Nicméně platí, že i když Vám povinnost podat daňové přiznání nevznikla, je často vhodné daňové přiznání podat, neboť Vám může vzniknout přeplatek na dani, o jehož vrácení můžete požádat.

Dále si dovoluji upozornit na ustanovení § 38ch odst. 1 zákona o daních z příjmů, podle kterého je obecně možné požádat zaměstnavatele o provedení tzv. ročního zúčtování. Pokud poplatníkovi nevzniká povinnost podat daňové přiznání, je možné požádat o provedení ročního zúčtování zaměstnavatele (při splnění dalších podmínek), nicméně podat žádost je možné nejpozději do 15. února po uplynutí zdaňovacího období. Při splnění podmínek byste býval mohl požádat i zaměstnavatele, u kterého již nepracujete, neboť roční zúčtování obecně provádí ten zaměstnavatel, u kterého jste byl v daném kalendářním roce naposledy zaměstnán.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).