Hlavní navigace

rozdělení příjmů a výdajů u osoby spolupracující která je v pracovní neschopnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možno rozdělit příjmy a výdaje z podnikání manžela kde jsem jako osoba spolupracující , byla jsem loňský rok v prac neschopnosti 10 měs. v plné výši . standartně jsme uplatňovali v mém případě 40 % z příjmů i výdajů. Je to takto možné i v situaci kdy jsem byla v dlouhodobé pracovní neschopnosti ? A jak to bude následně s odvody na sociálním a zdravotním pojištění ,Vím že v době prac neschopnosti se nemusí odvádět,ale nevznikne mi potom nějaká dodatečná povinnost vyplívající z těchto příjmů ?

Blanka
23. 3. 2021 8:50

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o poněkud spornou situaci, nicméně se domnívám, že po dobu, po kterou jste byla v dočasné pracovní neschopnosti, na Vás jako na spolupracující osobu Váš manžel rozdělit příjmy a výdaje může.

Z hlediska nemocenského pojištění platí, že každá pojištěná činnost se posuzuje samostatně. Obecně to tedy znamená, že pokud pojištěnec pobírá nemocenské například z jednoho zaměstnání, může si přivydělat v zaměstnání jiném, například na dohodu o provedení práce. Samozřejmě za podmínky, že nebude porušen léčebný režim stanovený ošetřujícím lékařem.

Konkrétní právní úprava je pak uvedena zejm. v ustanovení § 16 písm. a) zákona o nemocenském pojištění (zákon č. 187/2006 Sb.), podle kterého pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského za dobu, po kterou:
a) vykonává práci v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, nebo
b) osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost.

Zde je zásadní otázkou, zda v případě spolupráce "osobně" vykonáváte samostatnou výdělečnou činnost. Domnívám se, že nikoliv, neboť při rozdělování příjmů a výdajů "pouze" spolupracujete na výdělečné činnosti jiné osoby, v tomto případě Vašeho manžela.

Na základě uvedeného se tedy domnívám, že Váš manžel na Vás rozdělit příjmy a výdaje může. Při odpovědi zároveň předpokládám, že nemocenské čerpáte ze zaměstnání, nikoliv z (dobrovolného) nemocenského pojištění Vás jako osoby samostatně výdělečně činné. Předpokládám současně, že spoluprací s manželem neporušujete léčebný režim stanovený Vaším ošetřujícím lékařem.

Z hlediska výpočtu "odvodů", tedy pojistného na sociální a zdravotní pojištění, resp. daně z příjmů fyzických osob budete postupovat standardně, jinými slovy neplatí, že by se v době dočasné pracovní neschopnosti nemuselo pojistné z "jiných" výdělků odvádět.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).