Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění na dítě 2020

Dobrý deň,
ako daňový rezident ČR podávam daňové priznanie za rok 2020 výlučne za príjmy zo závislej činnosti. Syn (19r) ukončil minulý rok záverečnou skúškou SOU a od septembra nastúpil na denné štúdium maturitnej nadstavby. Súčasne sa od 9/2020 registroval ako OSVČ. Jeho celkové príjmy za 4 mes. dosiahli len 4687,- Kč. Moja otázka je, za aké obdobie mám nárok na daňové zvýhodnenie - 6mes do ukončenia SOU,8 vrátane prázdnin alebo 12 plných mesiacov ako za študenta s nízkym príjmom? Považuje sa OSVČ za samostatne zárobkovo činnú osobu bez ohľadu na výšku príjmu?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň,
Eva

Eva
26. 3. 2021 22:02

Odpověď

Dobrý den,

domnívám se, že za rok 2020 můžete na syna uplatnit celou roční částku daňového zvýhodnění (samozřejmě při splnění všech dalších podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů).

Pro uplatnění daňového zvýhodnění je důležité, že zletilé dítě se musí "soustavně připravovat na budoucí povolání", což se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.). V souladu s ustanovením § 13 odst. 2 písm. c) tohoto zákona platí, že za "soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole" se obecně považuje také doba školních prázdnin navazujících na ukončení studia (ukončením studia se přitom v souladu s § 72 odst. 2 školského zákona, tj. zákona č. 561/2004 Sb., rozumí úspěšné složení závěrečné zkoušky). Z tohoto obecného pravidla existuje výjimka v tom smyslu, že dobu školních prázdnin nelze považovat za soustavnou přípravu, pokud dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost nebo mělo po celý měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci nebo došlo po celý měsíc ke kombinaci uvedeného (tedy například po část měsíce dítě vykonávalo výdělečnou činnost a po druhou část pobíralo podporu). Ze zadání dotazu rozumím, že Váš syn vykonával výdělečnou činnost až od měsíce září (jako OSVČ). Pokud tedy v průběhu prázdnin nepracoval ve smyslu § 10 zákona o státní sociální podpoře ani nepobíral podporu v nezaměstnanosti či v rekvalifikaci, lze i dobu navazujících školních prázdnin považovat za "soustavnou přípravu".

Ve Vašem případě je dále relevantní ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) zákona o státní sociální podpoře. Podle zde uvedeného pravidla se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje studium na středních školách, a to s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činno (nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci). Jinými slovy to znamená, že výdělečná činnost dítěte se zkoumá jen v případě, že se jedná o studium "dálkové". S ohledem na skutečnost, že zmiňujete, že syn studuje denní formou, není jeho případná výdělečná činnost stejně jako výše příjmu relevantní.

Děkuji Vám za Váš dotaz, přeji Vám hezký den a synovi úspěšné studium.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).