Hlavní navigace

Vznik zaměstnání u OSVČ v paušálním režimu

Pracoval jsem několik let jako OSVČ a roce 2021 jsem vstoupil do paušálního režimu. V březnu jsem se stal zaměstnancem avšak nadále chci pokračovat i v podnikání, jako vedlejší činnost (ideálně). Co se stane s paušálním režimem? Mohu z něj vystoupit? Musím z něj vystoupit? Jaké povinnosti informovat FÚ, ČSSZ a další instituce z této změny vyplývají?

Jan
30. 3. 2021 19:20

Odpověď

Dobrý den,

v případě, že jste vstoupil do paušální režimu a zároveň jste splňoval zákonné podmínky pro vstup (podmínkou mimo jiné je, že k 1. lednu jste nebyl zaměstnán - až na výjimky), tak skutečnost, že jste se v průběhu roku stal zaměstnancem, nemá na samotný paušální režim vliv. Jinými slovy i přes tuto skutečnost budete až do konce roku poplatníkem v paušálním režimu a mimo jiné budete hradit měsíční platby (zálohy). Z toho zároveň vyplývá, že nemáte v průběhu roku žádnou informační povinnost vůči finančnímu úřadu, příslušné správě sociálního zabezpečení ani zdravotní pojišťovně.

Pokud ale budete mít ze zaměstnání (ze závislé činnosti) příjem, který bude zdaňován prostřednictvím záloh na daň (jedná se tedy například o standardní pracovní poměr), pak za rok 2021 nesplníte zákonnou podmínku pro paušální daň - blíže viz ustanovení § 7b odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.). Znamená to tedy, že za rok 2021 budete podávat daňové přiznání a přehledy na OSSZ a ZP, kde si vypočtete svoji daň a pojistné klasickým způsobem a kde si zároveň odečtete zaplacené měsíční zálohy.

Jedinou výjimkou, kdy byste na paušální daň "dosáhl", by bylo, pokud by Vaše příjmy ze zaměstnání byly zdaněny tzv. srážkovou daní. Ta by se aplikovala v případě, že byste u zaměstnavatele neučinil (nepodepsal) tzv. prohlášení k dani a zároveň by se jednalo buď o příjmy na základě dohody o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně, nebo o příjmy (typicky z dohody o pracovní činnosti) do 3 500 Kč měsíčně.

Přeji Vám hezký den a zároveň přeji hezké Velikonoce.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).