Hlavní navigace

Pracovní cesta zaměstnance

Zaměstnanec byl vyslán na pracovní cestu. K pracovní cestě použil svůj osobní automobil. Na pracovní cestě došlo k defektu pneumatiky, zakoupil pneumatiku novou. Moje otázka - zda zaměstnanec může žádat po zaměstnavateli úhradu této pneumatiky? Pokud ano, zda bude tento náklad daňově uznatelný a případně co na straně zaměstnance, zda se bude jednat o zdanitelný příjem? Děkuji

L.
21. 1. 2018 13:24

Odpověď

Dobrý den,

pokud zaměstnanec použije k pracovní cestě vlastní automobil, je vhodné, aby bylo auto havarijně pojištěno. Jinak se zaměstnavatel vystavuje riziku, že v případě dopravní nehody odpovídá plně za škodu způsobenou na vozidle. Samozřejmě, pokud s použitím vlastního vozidla zaměstnance předem souhlasil. Pojistit vozidlo lze i krátkodobě (pro případ konkrétní pracovní cesty).

V souladu s ustanovením § 265 zákoníku práce:

(1) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům.

(2) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci též škodu, kterou mu způsobili porušením právních povinností v rámci plnění pracovních úkolů zaměstnavatele zaměstnanci jednající jeho jménem.

(3) Zaměstnavatel není povinen nahradit zaměstnanci škodu na dopravním prostředku, kterého použil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním bez jeho souhlasu, ani škodu, která vznikne na nářadí, zařízeních a předmětech zaměstnance potřebných pro výkon práce, které použil bez jeho souhlasu.

Z toho plyne, že jestliže je dle zákoníku práce zaměstnavatel povinen zaměstnanci uhradit škodu, která vznikla při plnění pracovních úkolů (s použitím vlastního automobilu předem souhlasil), pak se jedná o daňově uznatelný náklad (§ 24 odst. 2 písm. p) zákona o daních z příjmů).

S přáním hezkého dne

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).