Hlavní navigace

platba zdrav. pojištění při souběhu zaměstnání a OSVČ

Minulý rok jsem ukončil pracovní poměr k 23. dni v měsíci. (Jsem ještě OSVČ na vedlejší výdělěk). Zaměstnavatel zaplatil patřičné pojištění a nedávno mi přišlo upozornění z VZP, že za zbytek měsíce - tedy 8 dní - musím coby OSVČ pod hrozbou penále doplatit celou měsíční částku, tedy 1 906 Kč, což jsem obratem učinil.Teď jsem pochopil z Vašeho webu, že stačí, když zaměstnavatel zaplatil pojistné, což mi ale ve VZP vyvrátili. Takže, jak to je při souběhu v jednom měsíci?
Děkuji za odpověď.

brblaczek
26. 1. 2018 9:31

Odpověď

Dobrý den,

v souladu s příslušnými zákony platí, že pokud se osoba samostatně výdělečně činná stane zaměstnancem a hlavním zdrojem příjmu je příjem z tohoto zaměstnání, není povinna hradit zálohy na pojistné a pojistné uhradí až na základě skutečně dosažených příjmů po podání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí. Musí mít ale ze zaměstnání odvedeno pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu a zaměstnání musí trvat po celý kalendářní měsíc.

V opačném případě, kdy OSVČ ukončí zaměstnání, které bylo hlavním zdrojem příjmu, a nadále vykonává jen samostatnou výdělečnou činnost, stane se tato činnost jejím hlavním zdrojem příjmu. Od toho okamžiku je povinna hradit zálohy na pojistné jako OSVČ hlavní. A to i v případě, že případný příjem z vedlejší výdělečné činnosti je jen minimální. Minimální zálohy platí OSVČ hlavní i když je v kategorii osob samostatně výdělečně činných kratší dobu, než celý kalendářní měsíc (třeba i jeden den).

S přáním příjemného dne

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).