Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den,
máme zaměstnankyni, která trvá na tom, že si chce uplatnit daň. odpočet na vyživované čtrnáctileté dítě - v rodném listě dítě otce zapsaného má, ale jmenuje se po matce, ale ta se s otcem vůbec nestýká, takže mi nedává potvrzení druhého rodiče o tom, že si neuplatňuje odpočet otec. Matka mi pouze dala písemné čestné prohlášení, že syn žije pouze s matkou, tento stav trvá od narození dítě a není určen soudním rozhodnutím. Mohu uplatňovat matce daň.odpočet na dítě, nebo co po ní ještě chtít? Potvrzení od otce není možné dohonit.
Děkuji.

Jana
5. 2. 2020 7:10

Odpověď

Dobrý den,

postupujete samozřejmě správně, když prověřujete, zda si může daňové zvýhodnění mimo vaši zaměstnankyni uplatnit i jiná osoba. Takovou osobou bude v první řadě otec dítěte. Ovšem v ustanovení § 35c zákona o daních z příjmů se píše, že na daňové zvýhodnění pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob má nárok poplatník uvedený v § 2 žijící s dítětem VE SPOLEČNĚ HOSPODAŘÍCÍ DOMÁCNOSTI na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor (dále jen "daňové zvýhodnění") ve výši 15204 Kč ročně na jedno dítě, 19404 Kč ročně na druhé dítě a 24204 Kč ročně na třetí a každé další dítě, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo § 35b. ...

Definici společně hospodařící domácnosti uvádí § 21e zákona o daních z příjmů. Pro účely daní z příjmů se společně hospodařící domácností rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Jelikož otec dítěte s matkou nežije ve společně hospodařící domácnosti, nemůže si uplatnit daňové zvýhodnění a tuto skutečnost nemusí ani dokládat. Postačí, když matka čestně prohlásí, že v její domácnosti otec dítěte nežije (to ostatně prohlašuje uplatněním daňového zvýhodnění v tiskopisu Prohlášení k dani). Vy máte navíc ošetřeno písemným čestným prohlášením matky. Můžete tedy daňové zvýhodnění uplatnit.

Pouze v případě pochybností o tvrzení uvedených v čestném prohlášení matky by bylo možné uplatnění daňového zvýhodnění odmítnout. Matka by si mohla daňové zvýhodnění uplatnit v daňovém přiznání. Což ale zřejmě nebude tento případ.

Příjemný den přeje

PhDr. Dagmar Kučerová (poradkyně pro mzdové účetnictví)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).