Hlavní navigace

Jsem poviný registrovat provozovnu?

Dobrý den,

Mám s.r.o mám pronajatý prostor v centru prahy o výměře 60m2 a màm zde dílnu - servis mobilních telefonů a prodejnu mobilního příslušenství.
Jsem povinný registrovat provozovnu ?
Jsem povinný udělat rekolaudaci na prodejnu- servis, když nájemníci předemnou provozovali také prodejnu ? Děkuji za odpověď

Miroslav
19. 4. 2019 7:22

Odpověď

Dobrý den, Miroslave,

děkujeme za Váš dotaz.

Provozovnou se podle § 17 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), v platném znění, rozumí prostor, v němž je živnost fakticky (reálně) provozována. Podnikatel je podle živnostenského zákona povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně předem oznámit živnostenskému úřadu. Pokud svou podnikatelskou činnost, spočívající v servisu mobilních telefonů a prodeji mobilního příslušenství, provozujete ve Vaší dílně v centru Prahy (jejíž adresa se např. liší od adresy sídla Vaší společnosti), bude nutné provozovnu na této adrese živnostenskému úřadu oznámit. Pokud nejste vlastníkem prostor Vaší dílny, bude nutné si opatřit i právní důvod užívání prostor k danému účelu (např. souhlas vlastníka) – právní důvod užívání prostor totiž budete povinen na žádost živnostenského úřadu případně prokázat.

Provozovna musí být rovněž trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou (tj. názvem) a identifikačním číslem Vaší společnosti. Provozovna určená pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům – jak tomu s největší pravděpodobností bude i ve Vašem případě – musí být rovněž trvale a zvenčí viditelně označena jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny či provozní dobou určenou pro styk se zákazníky. Pro každou provozovnu tak musí být ustanovena osoba odpovědná za její činnost.

Co se týče Vašeho dotazu na rekolaudaci – pokud je dílna nyní zkolaudována k účelu, který pokrývá provoz Vaší podnikatelské činnosti a vlastník s provozem této podnikatelské činnosti v prostorách dílny souhlasí, mělo by být vše v pořádku. Vy jakožto podnikatel jste ovšem povinen zajistit, aby provozovna byla způsobilá pro provozování živnosti dle zvláštních právních předpisů – včetně zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v platném znění.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem k dispozici.

Krásné Velikonoce.

S pozdravem

Matěj Grödl
+420 724 313 057
law-office@groedl.cz
www.groedl.cz / www.e-vymahani.cz

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (advokát online)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).