Hlavní navigace

Péče o děti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu v bytě, který mám pronajatý, provozovat hlídání dětí jako živnost. Nebo je to možné pouze v nebytových prostorech , ve zkolaudované provozovně? Když bych mohla hlídat doma, musím to někde hlásit? Nebo stačí jen smlouva s rodiči? Musím řešit věk dětí ? Vztahovala by se na mne podmínka: pouze děti ve věku od 3 let, a pouze příležitostně a krátkodobě děti mladší? Mám živnostenské oprávnění Mimoškolní výchova a vzdělávání , poskytování služeb pro rodinu. Mám I vázanou živnost Péče o dítě do 3 let.
Děkuji D. Ž.

23. 4. 2019 14:21

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Provozovnou se podle § 17 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), v platném znění, rozumí prostor, v němž je živnost fakticky (reálně) provozována. Podnikatel je podle živnostenského zákona povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně předem oznámit živnostenskému úřadu. Pokud byste tedy měla provozovnu Vaší živnosti ve smyslu živnostenského zákona u sebe doma, měla byste povinnost učinit příslušná oznámení živnostenskému úřadu. To by Váš samozřejmě nezbavilo odpovědnosti mít provozovnu řádně zkolaudovanou k účelu živnosti, která by v nich byla vykonávána. Smlouvu s rodiči bychom však rovněž doporučovali uzavřít.

Provozovna musí být také trvale a zvenčí viditelně označena Vaším názvem (popř. jménem a příjmením) a identifikačním číslem. Provozovna určená pro poskytování služeb spotřebitelům musí být rovněž trvale a zvenčí viditelně označena i jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny či provozní dobou. Pro každou provozovnu tak musí být ustanovena osoba odpovědná za její činnost. Současně pokud máte vázanou živnost na péče o dítě do tří let věku, máte tak oprávnění pečovat i o děti do 3 let a nikoliv jen od 3 let věku, tak jak to umožňuje pouze živnost volná.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem k dispozici.

S pozdravem

Matěj Grödl
+420 724 313 057
law-office@groedl.cz
www.groedl.cz / www.e-vymahani.cz

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (advokát online)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).