Hlavní navigace

Datová centra – továrny 21. století

Většina šéfů firem vám řekne, že je netěší pořizovat IT technologie. Na druhou stranu vám řeknou, že si je nedovolí nenakoupit. Proč tomu tak je?
18. 4. 2012

Sdílet

Vztah manažerů firem k IT technologiím je ambivalentní. Na podzim loňského roku si nechala společnost Microsoft udělat průzkum mezi cca 120 jednateli menších a středních firem v ČR. Vyplynulo z něho, že 76 % z nich si myslí, že jsou IT technologie vitální pro jejich podnikání. Proč si to myslí? Lze usuzovat z odpovědí na otázku z průzkumu: „Jaké jsou přínosy informačních technologií pro vaše podnikání?“

Přínosy Procento kladných odpovědí
Větší flexibilita                       52 %
Přináší úspory                       48 %
Větší produktivita                       26 %
Větší schopnost reakce na obchodní příležitosti                       12 %
Větší inovativnost                       12 %
Větší zisk                       10 %
Nevím                       12 %

Zajímavé je, že velké procento respondentů soudí, že IT přináší sice úspory, ale nepřináší zisk. Tato zvláštní kontroverze je vysvětlitelná dalším zmiňovaným přínosem – flexibilitou. Hlavním motorem investic do IT je zřejmě strach z konkurence. Představte si firmu, která nebude mít e-mail nebo web – dnes nemůže existovat. Zákazník požaduje komunikovat s firmou e-mailem a chce si přečíst o nabídce produktů firmy na webu. Protože e-mail a web nabízejí dnes všechny firmy, nemůžeme říct, že by tyto technologie přinášely firmě zisk. Úspory však ano, je rychlejší a levnější poslat zákazníkovi e-mail, než mu poslat dopis.

Druhým velkým závěrem průzkumu bylo, že většina šéfů českých firem (56 %) preferuje IT nakoupit než si jej pronajmout (jen 38 %). Pokud si představují klasický pronájem, tedy že někdo nakoupí pro jejich firmu HW, SW, všechno nainstaluje a pak pro ně a jen pro ně za úplatu IT provozuje, pak je nechuť k pronájmu pochopitelná. Je to drahé. Jenomže dnes se nabízí jiný typ pronájmu nazývaný cloud. Například Microsoft nabízí tzv. Office 365 – služby elektronické pošty, videokonferencí, firemního intranetu a veřejných webových stránek. Firma platí za využívání těchto aplikací Microsoftu cca 130 Kč za zaměstnance na měsíc. Microsoft může požadovat tak málo proto, že ve velké budově tzv. datového centra běží servery nabízející Office 365 pro velký počet firem. V 19. století zanikaly manufaktury a rostly továrny, protože transportní systém železnic umožnil koncentrovat výrobu do továren, které vyráběly mnohem levněji. V 21. století postupně zaniknou lokální instalace HW a SW, protože transportní systém internetu umožní koncentrovat zpracování dat do datových center.

Existuje řada analýz, které prokazatelně dokládají, že s využitím Office 365 své stávající IT potřeby zabezpečí firma mnohem levněji. To umožní začít používat další aplikace, na které firma dosud neměla. Firma zvýší svojí flexibilitu a opět předběhne konkurenci. 

O Office 365 a datových centrech je možné dozvědět se více na prezentacích pro manažery firem, viz prezentace a semináře zdarma na téma cloud a Microsoft Office 365.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).