Hlavní navigace

Docházejí finance? Problém je druhotná platební neschopnost.

Zná to každý podnikatel – odběratelé platí později a dodavatelé chtějí platbu předem. Co se zpočátku nezdálo jako problém, přerůstá v boj o přežití.
26. 10. 2012

Sdílet

Existuje několik kroků, které mohou firmu zachránit:

  1. Upomínat odběratele
  2. Inkasní agentura – ano nebo ne
  3. Finance do měsíce: bankovní nebo nebankovní půjčka?
  4. Hotovost do druhé dne – expresní financování

Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti podrobněji:

1. Upomínat odběratele:

Tato základní rada se zdá být jako zbytečná, ale 83 % podnikatelů ji nedělá důsledně a důrazně. I přes to, že se jedná o jejich peníze, často tuto práci přenechávají nesprávným osobám. Nejčastěji to bývá obchodník – problém je v tom, že obchodník má prodávat, ne ztrácet drahocenný čas vymáháním pohledávek. Další osobou je účetní nebo sekretářka – je ale důrazná? Na většinu neplatičů stačí dobře koncipovaný email nebo dopis. Pak je potřeba zavolat, ale dokáže Vaše sekretářka být striktní a důrazná? Poslechněte si ji, a pak ji to naučte – není to zase tak těžké. Pokud to neuděláte dobře, tak se mohou narušit obchodní vztahy – a to si nikdo nepřeje.

2. Inkasní agentura – ano nebo ne?

Zde není odpověď jednoznačná. Pokud máte jednu neuhrazenou fakturu, 14 dní po splatnosti, tak není co řešit. Ovšem pokud se platby protahují a částky jsou ve statisících, není o čem diskutovat a je potřeba se obrátit na profesionály. Například společnosti CARBIDE dlužili odběratelé přes milion korun, ale nechtěla si s nimi narušit obchodní vztahy. Obrátila se na finanční odborníky a ti během tří měsíců získali 3/4 pohledávky zpět. Podrobněji zde.

3. Finance do měsíce: bankovní nebo nebankovní půjčka?

Upomínání klienta ani inkasní agentura nepřinese tížené peníze okamžitě.

Finance řeší každý nejdříve se svou bankou. Pokud je může čerpat z kontokorentu, nebo z provozního úvěru – je situace dočasně vyřešena.
Pokud nemůže, například z důvodu záznamu v úvěrovém registru, tak se obrací na poskytovatele nebankovních půjček. V tomto případě musí mít většinou nemovitost, kterou ručí. Zde naštěstí možnosti financování nekončí

4. Hotovost do druhé dne – expresní financování

Existuje však rychlé řešení, kdy pro poskytovatele financí (tzv.
faktoringovou společnost) není důležitá bankovní bonita, ale kvalita odběratelů. Faktoringové společnosti, napriklad Bibby Financial Service, financují jak malé firmy a živnostníky, tak i velké společnosti.

Získat peníze tímto způsobem je velice bezpečné, ale také rychlé a operativní. Do tří dnů uzavřete smlouvu a následující den můžete čerpat finance, jak je například v případě Expresního financování.

Expresní provozní financování patří mezi nejrychleji rostoucí způsoby financování firem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).