Hlavní navigace

Jak vydělat na ETF fondech?

Investiční tým Saxo bank odhalil model, který vydělává na arbitrážích ETF s vysokým výnosem, které se obchodují níže, než je čistá hodnota jejich aktiv (NAV).
10. 1. 2013

Sdílet

Podle zpětného testování od května 2007 dosáhl tento model průměrné roční zhodnocení okolo 13,3 %.

Filozofie

Základem modelu Bottomfisher je hodnotové obchodování a především pak jeho správné načasování. Hlavní myšlenka je založena na nákupu rizikových aktiv, když burzovně obchodované fondy s vysokým výnosem (High Yield ETFs, HY ETF), se obchodují níže, než je čistá hodnota jejich aktiv (Net Asset Value – NAV).

Pokud máte možnost nakoupit levnější aktiva jen díky tomu, že koupi provádíte skrze ETF, jde víceméně o arbitrární příležitost. Jediným důvodem, proč k této možnosti může dojít, je to, že shortování zmíněných ETF a nakupování podkladových alokací u bondů s vysokým výnosem může být složité a taky nákladné. uvedl David Karsbol, vedoucí týmu Saxo Bank Strategy a dodal, že jakmile se ETF s vysokým výnosem obchoduje pod cenou, jde o jasný signál přeprodaného trhu s rizikovými aktivy. Pokud se na trhu v první řade, prodávají tyto ETF, signalizuje to beznaděj na trhu a jeho extrémní snahu k získání hotovosti. Jinými slovy – už podle definice může jít o vhodný čas k nákupu rizikových aktiv.

Obchodní signály

Podle zpětného testování od května 2007 se zjistilo, že nakupování akcií (index EuroStoxx50), když se HY ETF měřené tržní kapitalizací pohybovala o 0,6 procenta nebo více pod hodnotou vlastních aktiv (NAV), poskytovala roční výnos (kromě dividend a nákladů na obchodování) okolo 13,3 procenta. A to v případě, že pozice byla držena celkem pět obchodních dnů od posledního signálu (kterým byl den, kdy se HY ETF obchodovaly o 0,6 procenta levněji než jejich NAV).

Graf zpětného testování (od května 2007)

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank Strategy & Research
Poznámka: Výnosy dosahované v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů a že se budoucí výnosy mohou od těch minulých velmi výrazně a také negativně lišit. 

Pokud model poskytuje obchodní signál po dva dny v řadě, pak je období pro držení pozic jednoduše prodlouženo o den atd. Jinými slovy, model platí vždy po pět dnů od posledního signálu.

Všechny uvedené HY ETF jsou obchodovány v rámci Spojených států, a model nám tak dává signál na konci obchodního dne v USA, kdy se předpokládá, že EuroStoxx50 bude nakoupen a držen po pět obchodních dní. Tento signál předpokládá provedení hned ve chvíli otevření evropských trhů – tzn. nakoupit EuroStoxx50 při zahájení obchodování a držení pozice po šest obchodních dní, pak pozici uzavřít sedmý den na začátku obchodní seance.

Další vlastnosti modelu

Model mapuje trh po méně než 15 procent celkového času a přesto (přinejmenším při zpětném porovnávání) generuje zajímavý výnos. Jinak řečeno, jde o efektivní využití kapitálu, které celkem vzato nekoreluje s výnosy na jiných trzích.

Model v praxi

Model je navržen tak, aby ukazoval dno na hlavních akciových trzích. Ale protože index EuroStoxx50 je volatilní nejvíce (má nejvyšší hodnotu beta) a výsledky zpětného testování byly nejlepší při využití EuroStoxx50, zdá se, že požadované expozice lze nejlépe docílit v systému Saxo Bank skrze:

  1. VG[měsíc.rok] (future) anebo
  2. ETF MSE:xpar. (ETF)

Saxo bank začala tento model živě obchodovat k 1. září 2012. BottomFisher model je jedním ze 4 modelů, které Saxo Bank živě obchoduje s reálnými penězi na stránce tradingfloor.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).