Hlavní navigace

Jak získat peníze na rozjezd podnikání?

Komerční sdělení
Nabízí se hned několik možností, jak si opatřit finance na rozjezd úspěšného podnikání.

Sdílet

Jako začínající podnikatel se můžete spolehnout na rodinu či přátele nebo najít vhodného partnera či investora. Další variantou je využít úvěru od banky. Například od ČSOB.

Bez počátečního kapitálu se velmi složitě uskutečňují nové podnikatelské záměry. Pokud nedisponujete penězi z vlastních zdrojů, zkuste o svém podnikatelském plánu a jeho rentabilitě přesvědčit banku.

Jedním z nejbezpečnějších způsobů rychlého získání počátečního kapitálu je bezpochyby spojení s bankou. Bankéři o podíl ve vaší společnosti zájem nemají a jejich smlouvy jsou jednoznačné a transparentní. Jednání s bankou je sice administrativně náročnější proces, v němž je nutné ověřit způsobilost každého žadatele splácet budoucí půjčku, ale pokud banka pozitivně vyhodnotí dokumentaci k žádosti o půjčku, nabídne vám vhodný finanční produkt.

Přehled základních úvěrových produktů pro začínající podnikatele od ČSOB

Investiční úvěr

V momentě, kdy se rozhodnete podnikat, vám banka nabídne několik variant úvěrových produktů. Pokud potřebujete pořídit zařízení, stroje, technologie, ale i výstavbu či rekonstrukci nemovitosti pro podnikatelskou činnost, měl by vás zajímat investiční úvěr s delší dobou splatnosti. Takový typ úvěru předpokládá, že budete peníze od banky čerpat právě pro nutné investice vedoucí k rozvoji firmy. U ČSOB vám nabídnou hned tři možnosti investičních úvěrů. Dva z nich – Malý úvěr pro podnikání nebo Leasing pro financování strojů, aut či IT vybavení – jsou ideální, pokud již nějakou dobu podnikáte, ale pro rozjezd podnikání, tedy začínajícího podnikatele, je ideální právě Rychlý úvěr na podnikání až do výše 600 tisíc Kč, s dobou splatnosti maximálně 8 let a bez nutnosti finančních výkazů.

Provozní úvěr

Je-li třeba finančně pokrýt každodenní provoz firmy (např. dodávku zásob či pohledávky), ideálním řešením je tzv. provozní úvěr. ČSOB jej nabízí prostřednictvím Kreditní karty pro podnikatele, která slouží jako prostředek pro nákupy, ale i k dalším platbám spojeným s podnikáním či výdaji ve firmě. V případě ČSOB pak můžete tuto kartu využít s bezúročným obdobím až 45 dní do výše až 250 tisíc Kč.

Kontokorent a povolené přečerpání účtu

Tento základní typ bankovního úvěru se vám bude hodit v případě, že potřebujete ustát přechodný nedostatek financí ve firmě, spojený většinou s obdobím čekání na splatnost faktur vystavených odběratelům. V případě kontokorentu pro podnikatele a firmy u ČSOB princip spočívá v možnosti čerpat menší částky do výše určitého limitu, kdy může účet vykazovat záporný zůstatek. Úvěr splácíte automaticky s každou příchozí platbou bez pevně stanovených splátek. Jeho obrovskou výhodou je velká míra flexibility. Omezovat vás ale naopak bude výše kontokorentu, která však může činit až 600 tisíc Kč, a také krátká doba poskytnutí úvěru, většinou maximálně po dobu jednoho roku.

Revolving

Pokud chcete čerpat o něco vyšší částky pravidelně a za konkrétním účelem, nabízí se tedy spíše varianta revolvingu. Oproti povoleným debetům je revolvingový úvěr účelový a není svázán s konkrétním běžným účtem. V praxi to znamená, že od banky získáte jistou finanční rezervu, kterou opakovaně používáte na financování oběžného majetku firmy. Hodí se v případě, že potřebujete větší objem peněz, na jehož půjčení by vám kontokorent nestačil. Mezi nesporné výhody revolvingu patří stejně jako u kontokorentu možnost opakovaně si peníze půjčovat bez nutnosti úvěr znovu vyřizovat a také fakt, že finance lze čerpat a splácet zároveň. Navíc se jedná o produkt administrativně nenáročný a s velkou pravděpodobností, že vám bude bankou schválen. Nevýhodami však mohou být vysoké úroky v případě prodlení ve splácení, nižší úvěrový rámec a vyšší minimální splátky.       

Co si připravit na jednání s bankami?

Pro poskytování financí na rozjezd podnikání mají jednotlivé banky různá kritéria. Obecně ale platí, že budou vždy požadovat objasnění vašeho podnikatelského záměru a předpokládané počáteční náklady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).