Hlavní navigace

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

Komerční sdělení
Víte, jaký je rozdíl, když si půjčíte u banky nebo u nebankovní společnosti? Obě mají své výhody i nevýhody.

Sdílet

Bankovní půjčka

Bankovní půjčka se už podle svého názvu pojí k bankám. Nabízejí ji téměř všechny bankovní instituce. Abyste ji získali musíte splnit několik podmínek, proto se může zdát, že je její získání těžší než půjčka u nebankovní společnosti. Nemusíte se ale obávat. I v bance získáte půjčku rychle a snadno.

Bankovním půjčkám často nahrává právě fakt, že můžete získat vyšší částku, než je tomu u nebankovních společností. Budete ale potřebovat potvrzení o příjmech a případně další záruku, například v podobě zástavy nemovitosti. To z důvodu, aby mohla banka prověřit, že budete schopni řádně splácet a nedostanete se do dluhu.

Proč jsou bankovní půjčky oblíbené?

Bankovní půjčky jsou oblíbené z několika důvodů. Mnoho bank má zkrátka u lidí stále ještě větší důvěru, zejména díky své historii a tomu, že je lidé znají i díky běžným účtům a jiným produktům. Velkou výhodou bank je také možnost půjčit si víc peněz, často až v řadech milionů. Banky stále vylepšují své možnosti a snaží se klientům vyjít vstříc s rychlostí vyřízení půjčky. Proto si dnes můžete půjčit například i přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci a vše vyřídit do 10 minut.

Nebankovní půjčka

Nebankovní společnosti měly donedávna špatnou pověst, což bankám hrálo do karet. Zejména kvůli různým podvodníkům a společnostem, které nabízely velmi nevýhodné podmínky. Dnes je ale situace jiná. Napravit vnímání nebankovních společností pomohla i nová pravidla, která zpřísnila podmínky spotřebitelských úvěrů. Díky nim tak vždy víte, zda je společnost solidní.

Nebankovní půjčky si svou popularitu v poslední době získaly zejména nabídkou rychlých půjček v řádech 10 000 korun do několika minut. Mnohé mají dokonce první půjčku do 10 000 korun zcela bez úroků, což jistě přiláká mnoho klientů, kteří potřebují peníze bez zbytečného čekání na schválení. Oproti bankám také často vedou nejen v rychlosti, ale i v podmínkách, které pro získání půjčky musíte, respektive nemusíte, splnit. U nebankovních společností nejsou pravidla tak přísná jako v případě banky, i když i tady předkládáte potvrzení o příjmech.

Jak nenaletět nevýhodným podmínkám?

Každá banka i nebankovní společnost musí mít licenci od České národní banky. Vždy ji hledejte jako první, informace o ní musí být viditelná na stránkách společnosti. Jak v případě banky, tak i nebankovní společnosti se vždy podívejte nejen na výši úroků, ale i na celkové náklady na půjčku, které jsou vyjádřeny v RPSN. To by mělo být jen o několik procent vyšší, než je výše úroků, určitě ne v řadech stovek až tisíců procent.

Ať už se rozhodnete pro půjčku v bance nebo v nebankovní společnosti, vždy dopředu zvažte, zda budete schopni půjčenou částku splácet. Myslete na to, že milionová půjčka s vámi bude i několik desítek let, než ji zcela splatíte. A tu nízkou, například jen několikatisícovou, zase musíte splatit do několika měsíců či dokonce dnů. Hlídejte si také výši RPSN, abyste půjčku nepřeplatili, a vždy je dobré se také podívat na hodnocení společnosti nebo banky od jiných klientů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).