Hlavní navigace

Kde jsou data více v bezpečí? Na firemních počítačích nebo v datovém centru?

Většina z nás chce mít svá důležitá data nebo důležitá data firmy pod kontrolou, vědět, kde fyzicky jsou. Jenže – vědět, kde jsou, vidět na počítače, v nichž jsou uskladněná, ještě neznamená, že o ně nepřijdete.
1. 3. 2012

Sdílet

Dnes jsou data bezpečnější na internetu než ve vaší firmě v serverovně. Jak je to možné? Data ve firmě uchováváte na discích serverů, zpravidla na diskových polích, na nichž jsou data chytře rozmístěna tak, aby nebyla ztracena, když jeden nebo více disků selže. Přesto disková pole selhávají, obvykle tehdy, kdy jsou disky ze stejné výrobní série. Když selže několik disků, nezbývá než obnovit data z pásek, na kterých byla zálohovaná. Ani to však není jednoduché. Jednak to chvíli trvá, jednak ruku na srdce: jak často správce sítě provádí kompletní obnovu z pásek? Jen v případě havárie a k těm nedochází zase tak často. Otázka také je, zda je zálohování prováděno pravidelně a denně.

Ukažme si jiný případ – místnost s firemními servery vyhoří. Jste si jistí, že pásky se zálohou dat byly uskladněny někde jinde? Pokud ano, tak se ptejme dál. Kde se pásky skladují? Nemohou se tam či při transportu ztratit? Data ohrožují další nebezpečí – viry, krádeže, … V prvním případě je třeba mít správný antivirový software a pravidelně jej aktualizovat. Ke krádeži dat může dojít fyzicky. Je třeba zabránit nepovolaným v přístupu do místnosti se servery, ale i po síti – tomu je těžké zabránit a je k tomu nutné mít špičkové znalosti.

V ideálním případě má každá firma vytvořeny procedury, jak s daty zacházet – zálohování, antiviry a jejich aktualizace, kontrola přístupu k datům fyzicky i logicky. A provádění procedur se musí kontrolovat. Kdo z ředitelů firem to ví a kdo to dělá? V malých, ale také ve středních firmách na to obvykle nikdo nemyslí a vše se řeší, až když dojde k havárii. 

Naproti tomu v datových centrech, jaká provozuje Microsoft pro Office 365 (Office 365 zahrnuje aplikační servery provozované z datového centra – Exchange, SharePoint a videokonferenční server Lync), jsou všechny zmíněné procedury zajištěny profesionálně. Navíc datová centra roztroušená po kontinentech zálohují jedno druhé. Takže ani kontinentální katastrofa neznamená, že přijdete o svá data. 

Firemní zákazník využívající Office 365:
(zkušenosti dalších zákazníků)

Přínosy Office 365 se samy projevily ihned poté, co na něj firma přešla. Všechny kritické serverové aplikace najednou nevyžadovaly absolutně žádné časové ani finanční investice do údržby. Údržba, správa, aktualizace, zálohování – vše je zahrnuto v ceně Office 365 a zajišťuje to přímo Microsoft.
Pythagoras, s. r. o., Jan Vaňous

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).